Spoločnosť Neuralink, ktorú vedie miliardár Elon Musk má za sebou obrovský úspech. Hendikepovaný muž, ktorému bol implantovaný čip priamo do mozgu dokáže vďaka nemu svojimi myšlienkami ovládať počítač a rovno na ňom hrať aj hry, vrátane známeho titulu Civilization VI. 29-ročný Noland Arbaugh všetko ukázal počas živého vysielania, ktoré organizovala spoločnosť Neuralink na X, a odhalil tak nový obzor možností pre jednotlivcov s ťažkým fyzickým obmedzením. Informuje o tom People.

Arbaugh, ktorý sa pred ôsmimi rokmi stal kvadruplegikom v dôsledku nehody pri potápaní koncom januára podstúpil operáciu, pri ktorej mu do mozgu implantovali čip Neuralink vo veľkosti mince. Tento čip mu umožňuje vykonávať úlohy, ktoré boli kedysi kvôli jeho ochrnutiu nemožné. Naživo predviedol, ako dokáže hrať šach na počítači a dokonca ovládať prehrávanie hudby. Stačia mu na to jeho myšlienky.

Jedným z vrcholov Arbaughových úspechov s čipom Neuralink je jeho schopnosť hrať dlhší čas hru Civilization VI. Zdôrazňuje pri tom, že táto technológia mu opäť umožňuje vykonávať činnosti, ktoré mal rád, ale aj naďalej každý deň odomyká nové možnosti.

Operácia, ktorú Arbaugh podstúpil sám opísal ako „super jednoduchú“ viedla k jeho rýchlemu prepusteniu z nemocnice bez akýchkoľvek kognitívnych porúch. Napriek tomu spomenul, že sa už stretol s niektorými technickými problémami s čipom.

Napriek týmto problémom je presvedčený, že táto technológia zásadne zmenila jeho život a má potenciál revolučne zmeniť svet. Pre Elona Muska, ako aj pre celú spoločnosť Neuralink ide o obrovský úspech.

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv udelil spoločnosti Neuralink povolenie na vykonávanie testov s mozgovým čipom na ľuďoch ešte v máji 2023, pričom nábor sa začal v septembri.

Tento čip s množstvom nitkovitých elektród sa implantuje do oblasti mozgu, ktorá ovláda pohyb. Tento pokrok nielenže poukazuje na odhodlanie spoločnosti Neuralink zlepšovať ľudské schopnosti prostredníctvom technológie, ale predstavuje aj významný krok vpred v oblasti neurotechnológie, ktorý sľubuje inkluzívnejšiu a silnejšiu budúcnosť pre jednotlivcov, ktorí čelia fyzickým problémom.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Štart vesmírnej lode od SpaceX bol odložený pre zlé počasie. Kedy bude druhý pokus?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.