Možno, že ste o tom nevedeli, no od prvého júla 2022 nadobúda účinnosť novela zákona o cenách, ktorej cieľom je zmenšiť množstvo jednocentových a dvojcentových mincí v obehu na území Slovenskej republiky.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Dôležité je hneď na začiatku uviesť, že tieto mince neprestávajú platiť a aj naďalej sa budú dať používať ako zákonné platidlo. Stretávať sa s nimi ale budete čoraz menej a časom zrejme takmer úplne zmiznú.

Ministerstvo financií Slovenskej republiky uvádza, že nový matematický spôsob zaokrúhľovania výslednej sumy je neutrálny a hlavne spravodlivý pre obe strany – kupujúceho aj obchodníka.

Mesačný náklad zaokrúhľovania by mal podľa MFSR predstavovať asi 0 – 2 centy, pričom zaokrúhľovať sa má až výsledná cena nákupu a nie jednotlivé položky.

Je to drobná zmena, ktorá by mnohým ľuďom mohla uľahčiť život a hlavne odbremeniť peňaženky od obrovského množstva drobných medených mincií, ktoré majú pomerne nízku nominálnu hodnotu.

Ako sa bude zaokrúhľovať nákup na Slovensku? 

V prípade, že suma končí jedným až dvoma centami, sa zákazník stretne so zaokrúhľovaním smerom nadol – teda na 0. Ak bude naopak suma končiť troma alebo štyrmi centami, zaokrúhľovať sa bude smerom nahor – na 5 centov.

Rovnako na 5 centov sa budú zaokrúhľovať aj ceny končiace šiestimi alebo siedmymi centami a ak bude suma končiť ôsmymi alebo deviatimi centami, zaokrúhli sa na 10 centov.

Suma nákupu platená v hotovosti, ktorá sa končí na: Sa zaokrúhli na: Napríklad Výsledná suma po zaokrúhlení
1 alebo 2 centy 0 centov 24,51 eur 24,50 eur
3 alebo 4 centy 5 centov 24,54 eur 24,55 eur
5 centov 5 centov 24,55 eur 24,55 eur
6 alebo 7 centov 5 centov 24,57 eur 24,55 eur
8 alebo 9 centov najbližší násobok 10 centom 24,58 eur 24,60 eur

Ako to bude so zaokrúhľovaním pri platením kartou alebo mobilom? 

Apple Pay na Slovensku? Už čoskoro! - svetapple.sk
Apple Pay na Slovensku bude úspešný, ľudia sú zvyknutí platiť bezkontaktne – svetapple.sk

V súvislosti s vyššie uvedeným je vám asi jasné, že keďže ide o hotovosť, pri karte zaokrúhľovanie fungovať nebude. Potvrdilo to aj ministerstvo, ktoré uvádza, že zákazníci platiaci kartou budú hradiť plnú sumu nákupu nezávisle od zaokrúhľovania.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Toto sa pochopiteľne týka aj tých, ktorí využívajú služby Apple Pay alebo Google Play vo svojich mobilných zariadeniach. Pokiaľ máte akékoľvek nezodpovedané otázky, prípadne by ste chceli vedieť viac o tom, ako to bude fungovať pri kombinovaní viacerých platobných metód, pozrite si stránku Ministerstva financií Slovenskej republiky, kde je všetko vysvetlené.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -