Výskumníci spoločnosti ESET zachytili prvé podvodné výzvy k finančným darom pre ľudí zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine. Bankové účty, na ktoré majú peniaze smerovať, sa však preukázateľne nedajú spojiť  s legitímnym subjektom. Výzvy sú zatiaľ v anglickom jazyku, no ESET predpokladá, že by sa mohli rýchlo začať šíriť nové verzie určené pre Slovensko či iné krajiny.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Falošné humanitárne zbierky patria do kategórie takzvaných scamov a šíria sa na sociálnych sieťach či prostredníctvom e-mailov. V tomto prípade sa podvodníci pokúšajú zneužívať utrpenie civilného obyvateľstva na Ukrajine. Pri podvodných výzvach na finančnú pomoc ale chýba akékoľvek potvrdenie legitimity. Obrovský nárast scamov sme pozorovali aj na začiatku a počas pandémie Covid-19.

V podvodných príspevkoch na sociálnych sieťach alebo e-mailoch často nie je uvedené, v prospech akej organizácie má darca prispieť. Falošné zbierky taktiež uvádzajú veľmi nejasný účel, na ktorý bude pomoc využitá. Spozornite aj pri zbierkach, ktoré žiadajú platbu v kryptomene. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, overte si výzvu, inštitúciu či uverejnené číslo účtu na oficiálnych stránkach organizácie.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

“Aktuálna situácia ukázala, že zločinci v digitálnom priestore nemajú žiadne zábrany, keď sa aj v takýchto chvíľach snažia z ľudí vylákať peniaze pod zámienkou, že ich pošlú na Ukrajinu. Ak ste sa rozhodli našim východným susedom pomôcť, či už finančne alebo iným spôsobom, odporúčame robiť tak len cez overené organizácie,“ radí Ondrej Kubovič, špecialista spoločnosti ESET na digitálnu bezpečnosť.

V súčasnosti ESET detekuje falošné zbierky v anglickom jazyku. Očakáva sa ale, že v krátkom čase zaplaví scam aj slovenský online priestor. Podobné situácie totiž spravidla začnú zneužívať podvodníci po celom svete, pričom časom vytvárajú zbierky, ktoré pôsobia ešte dôveryhodnejšie. Ľudia s dobrým úmyslom tak musia vynaložiť úsilie na overenie legitímnosti účtu.

Ako nenaletieť falošnej zbierke?  

  • Prispievajte prostredníctvom známych organizácií, ktoré preukázateľne pomáhajú v tejto sfére a majú na Ukrajine partnerov.
  • Prispejte prostredníctvom oficiálnej stránky organizácie, alebo sa obráťte priamo na organizáciu, ak máte akékoľvek podozrenie o pravosti zbierky. Útočníci sa môžu vydávať aj za legitímne organizácie.
  • Spozornite pri žiadosti o platbu v kryptomene, väčšina organizácií, ktoré pomáhajú vo vojnových zónach neprijíma takéto príspevky.
  • Vyhnite sa kliknutiu na odkazy a sťahovanie príloh v nevyžiadaných e-mailoch od neznámych ľudí, ktorí vyzývajú k okamžitému konaniu. Môžete si tak do zariadenia stiahnuť malvér.
  • Overte si aj zbierku, ktorú vám odporučil niekto známy, mohol byť obeťou podvodu.
  • Nerobte unáhlené rozhodnutia, podvodníci chcú zneužiť naliehavosť situácie, aby od vás vylákali peniaze.
Eset
Eset

Eset

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -