Hackeri a podvodníci mali vždy talent na okrádanie nič netušiacich ľudí. Aj keď ako naši čitatelia pravdepodobne používate zariadenie s operačným systémom iOS, nie je vylúčené, že vlastnite aj Android – napríklad na pracovné účely.

Presne preto vám prinášame upozornenie od spoločnosti Microsoft, ktoré avizoval tím 365 Defender. Podľa novej správy, publikovanej skrz portál GSM Arena, sa totiž v operačnom systéme Android rozšíril škodlivý softvér, ktorý vás môže prihlásiť na prémiovú službu bez vášho vedomia.

Útok je po technickej stránke mimoriadne prepracovaný a škodlivý malvér musí za týmto účelom vykonať hneď niekoľko krokov.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Začnime aplikáciami, ktoré tento vírus ukrývajú. Zvyčajne sú expertmi klasifikované ako „spoplatnené podvody“, pričom na vykonanie útoku využívajú takzvané „dynamické načítanie kódu“.

Softvér vás dokáže na základe pravidelného účtu za telekomunikačné služby prihlásiť na odber prémiových služieb tak, že za vás vyplní všetky príslušné polia. Háčik je však v tom, že vy po celý čas o ničom neviete a tak pravidelne prichádzate o peniaze.

Ako to celé funguje? 

Zelený Android panáčik s poškodením a dymomŠkodlivý softvér funguje len na základe využitia takzvaného WAP (wireless application protocol), ktorý používajú mobilné siete. Preto niektoré formy škodlivého softvéru deaktivujú vašu Wi-Fi alebo len čakajú, kým sa dostanete mimo jej pokrytia.

Tu prichádza na rad už spomínané dynamické načítavanie kódu. Škodlivý softvér vás na pozadí prihlási do služby, prečíta OTP (jednorazové heslo), ktoré ste mohli dostať pred prihlásením, vyplní pole OTP vo vašom mene a tiež skryje oznámenie, aby zahladil stopy.

Prečítajte si tiež  Kuo: Tím pracujúci na projekte Apple Car má problémy. Vývoj prebieha už od roku 2014 a stále nevedno, kedy skončí

Dobrou správou je, že škodlivý softvér sa vo veľkej miere šíri mimo služby Google Play, pretože spoločnosť Google obmedzuje používanie dynamického načítavania kódu aplikáciami. Ak teda nebudete sťahovať aplikácie mimo tohto oficiálne obchodu, potencionálnym rizikám by ste sa mali vyhnúť. Ak však softvér sťahujete „na voľno“ z internetu, existuje skutočná hrozba, na ktorú by ste si mali dávať pozor.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here