Oscarový režisér James Cameron, ktorý ešte v roku 1997 natočil úspešný film Titanic a podľa CNN sa až 33-krát ponoril ku vraku tejto lode, ktorá v roku 1912 narazila do ľadovca, vyjadril svoje myšlienky ohľadom katastrofickej nehody ponorky Titan, na ktorej palube zahynulo všetkých päť pasažierov.

Podľa neho ide o veľmi smutnú, no zároveň neskutočnú podobnosť s Titanicom, ktorý sa potopil preto, lebo kapitán lode sa rozhodol pri plnom výkone počas noci preplávať ľadovým polom s veľmi slabou viditeľnosťou, na čo bol viackrát upozorňovaný. Výsledok tohto rozhodnutia všetci veľmi dobre poznáme.

Podľa Camerona je tu vidieť jasnú paralelu medzi varovaniami o ponorke Titan, ktorá nebola dostatočne certifikovaná, no aj tak sa vybrala na dno atlantického oceánu, kde je zhruba 400x väčší tlak, ako na hladine.

Niektoré z jej trosiek sa pri tom mali nachádzať len 200 metrov od prednej časti lode Titanic, pričom chvostový kužeľ sa našiel vo vzdialenosti zhruba 1 kilometer. To je dôkazom katastrofálnej implózie, ktorej animáciu si môžete pozrieť tu. S najväčšou pravdepodobnosťou ku nej došlo ešte počas klesania.

Manželka šéfa spoločnosti OceanGate, ktorý umrel na palube Titanu, bola potomkom obetí Titanicu

Ďalšou iróniou osudu je, že manželka zosnulého Stocktona Rusha, generálneho riaditeľa spoločnosti OceanGate, ktorá prevádzkovala ponorku, bola potomkom maloobchodného magnáta Isidora Strausa a jeho manželky Idy.

Obaja mali byť podľa záznamov na palube Titanicu v roku 1912 a obaja sa žiaľ aj zaradili na zoznam viac ako 1 500 obetí, ktoré túto nehodu v atlantickom oceáne neprežili.

James Cameron bol aj vo väčšej hĺbke 

Mnoho ľudí to o slávnom režisérovi nevie, no okrem toho, že rád nakrúca filmy, je aj vášnivým hlbokomorským prieskumníkom.

Medzi jeho úspechy sa neradí len to, že sa viac ako 33x potopil ku vraku Titanicu, ale aj to, že ešte v roku 2012 zišiel na dno mariánskej priekopy, ktorá je považovaná za najhlbšie miesto na svete.

V ponorke s názvom  Deepsea Challenger sa nachádzal v 11 kilometrovej hĺbke, čo je takmer 3x viac, než hĺbka, v ktorej sa nachádza Titanic.

Cameron na margo tragédie ešte dodal, že je dôležité pamätať si históriu. Dnes tu máme podľa režiséra prípad toho, kedy si kolektív nepamätal lekciu Titanicu a doplatil na to vlastným životom. Podľa režiséra je srdcervúce, že sa tejto tragédii dalo predísť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Aktuálne: Slovenský operátor vylepšuje paušály. Slováci ušetria kopu peňazí
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here