Moderná doba prináša úžasné technológie, no s tými sú spájané aj nebezpečné riziká. V rámci online pripojenia sme neustále ohrozovaní kybernetickými útokmi, ktoré sú cielené na spotrebiteľov, ale aj firmy. Tieto hrozby sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, od malvéru až po phishingové útoky a často zostávajú neviditeľné, až kým nie je neskoro. Samsung preto zverejnil dokument, v ktorom nám ukazuje, ako voči týmto hrozbám bojuje vo svojich mobilných zariadeniach zo série Galaxy.

Jedným z jeho riešení je technológia Auto Blocker. Ide o nástroj, ktorý vám umožňuje plne kontrolovať bezpečnosť vášho zariadenia tým, že blokuje inštalácie aplikácií z neautorizovaných zdrojov a kontroluje prítomnosť malvéru. My len doplníme, že zatiaľ čo na iOS je v Európe sideloading (možnosť sťahovať apky mimo App Store) stále čerstvou novinkou, na smartfónoch s operačným systémom Android ide o ich neoddeliteľnú súčať.

Auto Blocker funguje v praxi tak, že keď si stiahnete aplikáciu z neovereného zdroja, softvér okamžite zareaguje a zastaví akékoľvek potenciálne nebezpečenstvo. Okrem toho chráni USB port v zariadení pred škodlivými príkazmi.

To sa hodí napríklad vtedy, keď ho nabíjate na verejných miestach. Nikdy neviete, kto môže byť na tieto miesta napojený (letiská, hotely alebo konferencie).

Veľkou výhodou Auto Blovkeru je to, že pracuje extrémne rýchlo. Jeho aktivácia trvá zopár sekúnd a nachádza sa v Nastaveniach v sekcii Bezpečnosť a súkromie. Samsung ho odporúča zapnúť všetkým svojim zákazníkom, ktorí ho majú k dispozícii.

Samsung má v „rukáve“ ešte jeden špeciálny bezpečnostný nástroj

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: YouTube / Cole Caccamise (snímka obrazovky / úprava redakcie)

V spoločnosti Samsung si uvedomili, že vírus alebo malvér si do smartfónu nemusíte stiahnuť iba s aplikáciou ale takisto sa doň môže dostať aj cez takzvané zero-click útoky, ktoré môžu ohroziť vaše dáta len tým, že v správe prjímete obrázok. Dokonca naň nemusíte ani len kliknúť.

Práve pre tieto prípady je tu nástroj s názvom Message Guard, ktorý najskôr izoluje každý prijatý obrázok do karantény a dôkladne ho skontroluje, čím zabráni potenciálnym hrozbám v napadnutí vášho telefónu.

Ide o špeciálny typ ochrany, ktorá pracuje neustále na pozadí a dokonca je kompatibilná aj so známymi komunikačnými aplikáciami, ako sú Messenger, Telegram či WhatsApp.

Sedemročné aktualizácie softvéru oficiálne prekonávajú aj Apple 

Samsung Galaxy S24 Ultra vs iPhone 15 Pro Max
Zdroj: YouTube / XEETECHCARE (úprava redakcie)

Samsung si uvedomuje, že kybernetické hrozby budú stále sofistikovanejšie, a preto zaviedol politiku poskytovania bezpečnostných aktualizácií až na sedem rokov. Tento záväzok je najdlhším v rámci mobilného trhu a zabezpečuje, že vaše zariadenie bude dlhodobo chránené.

Prečítajte si tiež  Zaujímavý test medzi Applom a Samsungom!

Prekonáva dokonca aj spoločnosť Apple, ktorá v oficiálnom dokumente nedávno deklarovala päťročnú podporu. V praxi však aj Cupertinský gigant myslí na svojich zákazníkov oveľa dlhšie. Ešte minulý rok napríklad poskytol update aj pre (vtedy) desať rokov starý iPhone 5S.

Ako teda môžete vidieť sami, spoločnosť Samsung robí všetko preto, aby sa vyrovnala spoločnosti Apple a jej iPhonu aj v najsilnejšej oblasti, ktorou je jednoznačne bezpečnosť.

Hoci má Apple väčšie šance s uzavretým operačným systémom iOS ochrániť svojich zákazníkov, ani Samsung vďaka funkciám Auto Blocekr či Message Guard nie je v tomto smere úplne pozadu. Uvidíme, akým smerom sa budú vyvíjať obe spoločnosti. Rivalita však zo dňa na deň narastá.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -