Spoločnosť Apple zažila v roku 2024 tvrdú ranu, keď sa musela podvoliť zákonu o digitálnych trhoch (DMA) a do svojho operačného systému iOS 17.4 zaviesť na území európskej únie snáď najväčšie zmeny v jeho histórii. Po novom je tu pre všetkých používateľov na starom kontinente k dispozícii sideloading, vďaka ktorému si do svojich zariadení dokážu nainštalovať aj apky mimo internetového obchodu App Store.

Hneď v úvode treba povedať, že táto novinka niekoho potešila a iného sklamala. Apple musel odomknúť svoju dobre zabezpečenú platformu pre softvér, ktorý ju môže teoreticky ohroziť. Pôjde totiž o apky, ktoré neprejdú prísnou kontrolou App Store a tak na nimi nebude mať technologický gigant z Cupertina skoro žiadnu kontrolu.

Pokiaľ patríte ku vzdelanej väčšine ľudí a viete, aké hrozby na vás môžu číhať pri inštalácii apiek mimo App Store, najmä pokiaľ pôjde o vysoko podozrivé zdroje, tento návod bude pre vás pravdepodobne dosť irelevantný.

Stále sú tu, ale ľudia, ktorí sa môžu nechať dobehnúť, prípadne deti, ktoré si riziká inštalácie apiek mimo App Store možno ešte neuvedomujú. No a presne pre nich si Apple pripravil aj možnosť šikovného obmedzenia.

Návod: Ako zakázať sideloading na iPhone?

iPhone App Store
Zdroj: Apple, Unsplash / Alif Shaari (úprava redakcie)

Postup, ako zakázať sideloading a teda inštaláciu apiek na iPhone mimo App Store je relatívne jednoduchý a môžete ho aplikovať na seba, ale aj na člena rodiny, napríklad na dieťa. Robí sa to totiž cez funkciu sledovania času pred obrazovkou:

  • Otvorte Nastavenia.
  • Vyberte políčko Čas pred obrazovkou.
  • Kliknite na Obmedzenia obsahu a súkromia.
  • Pokračujte na Inštalácia a nakupovanie apiek.
  • Kliknite na Obchody s apkami.
  • Vyberte možnosť Nepovoliť.
  • Hotovo.

Aj keď ide možno o drobnosť, je to tá najlepšia cesta, ako sa vyhýbať rizikám a nástrahám súčasnej digitálnej doby. Zároveň dávame do pozornosti aj druhý návod, v ktorom sme vám ukázali, ako si v iOS 17.4 môžete aktivovať dodatočné zabezpečenie, ktoré váš iPhone, dáta aj peniaze ochráni pri krádeži. Ak teda chcete byť v bezpečí, radšej s tým dlho neotáľajte. Aktiváciu tejto funkcie odporúča aj sám Apple.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Toto boli v júni 2022 najpredávanejšie smartfóny na Slovensku. Rebríčkom dominuje Samsung a Xiaomi. Apple je na okraji
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.