Samsung predstavil svoju novú vlajkovú loď a dostal s ňou naozaj celý svet vrátane nás. Nie sme fanúšikovia juhokórejského giganta ale Galaxy S20 Ultra na nás skutočne zanechal dojem. Jeho šošovky sú schopné natáčať video v úžasnej kvalite, 8K. Akú daň si to ale vyberie na úložisku?

Samsung Galaxy S20 Ultra dokáže natáčak v 8K.

Smartfóny sú v dnešnej dobe mimoriadne schopné a v istých momentoch dokážu plne nahradiť profesionálne nástroje, o čom sme sa mohli presvedčiť včera pri dychberúcom videu, netočenom na iPhone XS Max z roku 2018.

- Reklama -

Samsung predstavil pred pár dňami svoju novú vlajkovú loď s označením S20 Ultra a vložil do nej prakticky všetko, čo sa po technologickej stránke vložiť dalo. Výsledok je naozaj úchvatný či po stránke vymožeností alebo výkonu. Jedna z vecí, ktorá veľa používateľov potešila je aj možnosť natáčať video v 8K pri 24 FPS.

To je aj v roku 2020 relatívne výnimočná vec. Dôvod nie je len absolutná konkurenčná výhoda. Veľa používateľov ale ešte stále neprešlo ani na 4K televízory, nie to ešte aby mali doma technológiu podporujúcu 8K.

Inými slovami, netvrdíme, že sa to nedá využiť, ale určite je to skôr skvelý marketingový ťah ako výhoda. To ale nie je podstatné. Zaujímalo nás, akú daň si môže reálne vypýtať minúta videa natočená v tejto kvalite na úložisku zariadenia. No a nie je to málo.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra dokáže natáča v 8K.

iPhone 11 Pro uloží pri 4K a 24 FPS približne 135 MB dát za jednu minútu. To je len tak pre porovnanie, pretože Samsung Galaxy S20 Ultra si vypýta až 600 MB z úložiska za jedinú minútu záberu. To je obrovské číslo. Firma však pri tejto funkcii nastavila obmedzenie, ktoré dovoľuje natáčať „len“ 5 minút na jeden záber.

Dokopy tak môže mať krátke video okolo 3 GB. To či sa to oplatí používať už musia zhodnotiť samotní používatelia. My ešte pridávame kompletnú tabuľku, ktorú ponúka Apple pri svojich iPhonov, aby ste si vedeli porovnať, aká kvalita videa si vypýta aké množstvo úložiska:

Minúta videa zaberie približne:

  • 40 MB pri 720p HD, 30 FPS
  • 60 MB pri 1080p FullHD, 30 Fps
  • 90 MB pri 1080p FullHD, 60 Fps
  • 135 MB pri 4K, 24 FPS
  • 170 MB pri 4K, 30 FPS
  • 400 MB pri 4K, 60 FPS
  • 600 MB pri 8K, 24 FPS (Samsung Galaxy S20 Ultra)
Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra dokáže natáčak v 8K. Akú daň na úložisku si to ale vypýta?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.