Moderné technológie sú všade okolo nás, no niektoré z nich na Slovensku stále nemáme k dispozícii. Reč je aj o možnosti uložiť si svoje doklady, ako vodičský preukaz do aplikácie v smartfóne, ktorá by stačila polícii pri kontrole úplne rovnako, ako platný doklad v podobe fyzickej kartičky. A aj keď to znie stále trochu ako sci-fi, zdá sa, že veci sa v tomto smere konečne pohli smerom k lepšiemu.

Ako informujú Ceskenoviny, vodiči v Európskej únii v blízkej budúcnosti nebudú musieť nosiť vo vrecku, alebo v peňaženke fyzický vodičský preukaz. Táto potešujúca správa prichádza priamo z Bruselu, kde sa na tom dohodli členské štáty. Pokiaľ sadnete za volant, postačí vám mať pri sebe len digitálnu verziu vodičáku, vďaka čomu sa vám ešte viac zjednoduší život. Niečo podobné už dokonca funguje napríklad v susednom Rakúsku a na implementácii podobnej technológie pracujú aj v ďalších krajinách.

So samotným návrhom prišla Európska komisia ešte v marci 2023, pričom medzičasom boli zahájené aj rôzne projekty na to, ako previesť fyzické doklady do digitálnej podoby. Tejto téme sme sa v súvislosti s občianskym preukazom venovali v samostatnom článku.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Digitálny vodičák prinesie aj ďalšie výhody 

Moderná zmena bude veľmi prínosná nie len pre samotných vodičov, ale aj pre policajtov, ktorým by mala uľahčiť prácu. Navyše sa s ňou bude spájať ešte jedna dôležitá vec, ktorá vás určite poteší.

Okrem toho, že sa svojim vodičským preukazom budete môcť preukázať príslušníkovi policajnému zboru (alebo komukoľvek, kto to bude vyžadovať) si tento digitálny doklad budete môcť online aj obnoviť, alebo dokonca vymeniť.

Výrazným spôsobom sa tak odľahčí administratíva a tiež otravné čakanie na úradoch, ktoré si už zažil snáď každý jeden z nás. Ide teda o modernizáciu, ktorú veľmi vítame a už teraz sa nevieme dočkať, kedy si ju vyskúšame naživo.

Fyzické kartičky zostanú aj naďalej platné, na zmenu si však počkáme

Rovnako treba zdôrazniť, že možnosť využívania digitálneho vodičáku bude viacmenej dobrovoľná. Stále sú tu totiž skupiny ľudí, ktorým viac vyhovuje klasická fyzická kartička. Tá zostane aj po zavedení avizovanej zmeny stále plne platná.

Jediným problémom a smutnou správou zároveň je v tejto chvíli to, že zavedenie takjeto inovácie v celej EÚ môže trvať ešte niekoľko dlhých rokov. V Bruseli sa žiaľ nediskutovalo ani o možnom dátume zavedenia. Obyvatelia starého kontinentu si preto zrejme ešte počkajú. Nechajme sa prekvapiť.

Prečítajte si tiež  Microsoft tvrdo kritizuje Apple. Paradoxne mu vadí spôsob odomykania App Store

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -