Slovenský projekt digitálny žiak sa stretol s veľkým úspechom. Žiaci dostali od štátu 350 € na nákup nového počítača, alebo tabletu, pričom túto možnosť môže dokopy využiť cez 150 tisíc detí. Ako však informuje RTVS, našli sa aj prípady, v rámci ktorých tieto zariadenia rodičia kúpili a následne ich umiestnili do záložne.

Uvedené informácie potvrdilo aj Ministerstvo investícií, ktoré druhým dychom dodáva, že takéto konanie je zakázané a rodičia museli podpísať zmluvu, v ktorej sa zaväzujú, že s počítačmi, ktoré kúpili za príspevok od štátu nebudú obchodovať. Samotný príspevok je určený pre prváka na strednej škole, ale aj pre chudobnejšie deti zo základných škôl, ktoré počítačom nedisponujú.

Ako vysvetlil predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský, všetky výrobné čísla počítačov, ktoré boli rozdané v spomínanom projekte, sú zaregistrované a spárované s konkrétnymi zákonnými zástupcami dieťaťa.

Ak sa teda objaví v záložni počítač, alebo tablet, na základe sériového čísla je možné identifikovať jeho majiteľa. Úrady disponujú aj telefónnymi číslami, či e-mailovými adresami zákonných zástupcov.

Ku téme sa vyjadrila aj exministerka investícií Veronika Remišová, ktorá zdôraznila, že z celkového počtu niekoľkých desiatok tisíc zariadení sa našlo len 10 takých, ktoré skončili v záložni. Prípad z Banskobystrického kraja už rieši aj polícia.

V budúcnosti ich môžu dostať komunitné centrá 

Už teraz sa pracuje na tom, ako takýmto situáciám v budúcnosti čo najviac predchádzať. Pracovníci komunitných centier prišli s návrhom, že počítače za príspevok štátu nakúpia ony a deti ich nebudú mať doma.

Pracovať s nimi budú môcť teda v centrách, alebo sa môže navrhnúť systém, v rámci ktorého bude možné tieto zariadenia na konkrétny čas a deň zarezervovať. V komunitných centrách si tiež vedia predstaviť aj výuku zameranú na to, ako pracovať s digitálnymi technológiami.

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Nové MacBooky Pro sa zaradili na zoznam najvýkonnejších notebookov súčasnosti. V týchto aspektoch však mierne zaostávajú
Môže ťa zaujímať
- Reklama -