Internet je plný nástrah a obrovské množstvo z nich sa skrýva práve na sociálnych sieťach. Hackeri dnes využívajú rôzne triky, pomocou ktorých sa vám snažia uškodiť. Po celý čas im ide iba o to, aby prostredníctvom vášho účtu zarobili peniaze.

O poslednom prípade, ktorý sa rozmohol po celom Slovensku informuje portál Živé. Ľuďom začínajú chodiť vo veľkom správy od ich priateľov, ktoré sa tvária nevinne. Akonáhle ale na ne reagujú, ľahko môžu stratiť prístup ku svojmu účtu.

Predstavte si situáciu, že vám zrazu napíše kamarát, ktorý sa vás opýta nasledovné „Si to ty vo videu? ? ?“. Takáto správa vás určite zaujme a presne preto kliknete na priložený odkaz, ktorý vás podľa URL adresy presmeruje na TikTok, Facebook alebo Instagram (prepadne úplne inú službu).

Loopi reklama
Reklama

V tejto chvíli treba dávať pozor na prvý problém, nakoľko adresa zvyčajne nemá formát napr. http://TikTok.com“ ale skôr http://TikTok.932fc.com“. Do očí vám teda bije varovný signál, že niečo nie je v poriadku.

Čo sa stane, keď na odkaz kliknem? 

hacker v rukaviciach pred počítačom
Zdroj: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya

Samozrejme, človek dnes pracuje s informáciami rýchlo a príliš sa nezamýšľa nad tým, prečo mu napísal jeho dobrý kamarát podobnú správu. Ak teda klikne na odkaz, automaticky je ohrozený, no stále nie je v nebezpečenstve.

Stránka ho totiž s najväčšou pravdepodobnosťou presmeruje na prihlásenie sa ku sociálnej sieti (napr. Facebook, Instagram či TikTok) a až keď tak urobí vzniká skutočný problém.

Prostredníctvom phishingového útoku totiž hackerom pošle svoje prihlasovacie údaje a tým už nerobí veľkú komplikáciu zmocniť sa jeho účtu na sociálnej sieti.

Čo je to phishing? 

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Ako sa dá voči podobným útokom brániť? 

Ak už ste na odkaz klikli a nedajbože ste aj zadali svoje prihlasovacie údaje do podbodnej stránky, nepanikárte a zachovajte pokoj. Ak máte stále prístup ku svojmu účtu, urýchlene si zmeňte prihlasovacie údaje. Predbehnete tak hackerov, ktorí to zvyknú robiť až po 24 hodinách (niekedy to ale stihnú aj oveľa skôr).

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: 13 ročné dieťa minulo mame 60 tisíc eur na mobilných hrách. Ostalo jej 7 centov

Rovnako tak odhláste svoj účet zo všetkých zariadení a pokiaľ je to možné, aktivujte si aj dvojfaktorovú autentifikáciu pri prihlasovaní. Kým do systému nezadáte kód, ktorý vám poskytne generátor vo vašom smartfóne, nikto sa ku vášmu Facebooku nedostane.

Loopi silikónový obal
Reklama

Nezabudnite tiež na to, že hackeri môžu poznať vašu e-mailovú adresu. Ak teda používate rovnaké heslo na viacerých svojich účtoch (čo by ste zo zásady robiť nemali), určite si ho urýchlene zmeňte všade, kde je to len možné.

Ako na vašom Facebook, TikTok či Instagram účte hackeri zarobia? 

Neil Soni

Odpoveď na túto otázku je vlastne jednoduchá a stačí sa vrátiť na začiatok tohto článku. Ak vám kamarát poslal nelogickú správu, v ktorej vás vyzýva na kliknutie na odkaz, v skutočnosti už osoba, ktorú pravdepodobne poznáte nemá prístup ku svojmu účtu ale za správou stojí niekto úplne cudzí.

Snaží sa tak ukradnúť aj váš účet a potom, čo nad ním získa kontrolu začne na nástenke zdieľať podvody, ktoré sa zvyčajne týkajú podozrivých pôžičiek na peniaze. Výnimkou nie sú ale ani rôzne formy vydierania a podobne.

A ak vám je všetko z tohto článku úplne jasné, pošlite ho aspoň svojim rodičom či starým rodičom. Práve tí sú na sociálnych sieťach azda najohrozenejší, pretože na podobné správy z nevedomosti radi reagujú.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

1 komentár

  1. Ak ste sa stali obeťou podvodu, môžete dostať svoje peniaze späť. ak stále vlastníte doklad o kúpe podvodníka. Na icwrecovery•com môžete nájsť dôveryhodnú vymáhaciu spoločnosť, ktorá vám pomôže vystopovať vaše peniaze a identifikovať podvodníka. Keď som prepadol milostnému podvodu a prišiel som o všetky svoje úspory na dôchodok, prišli mi na pomoc a pomohli mi získať späť stratené peniaze, ktoré boli asi 127 000 eur. Bol som požiadaný, aby som poskytol dôkazy podvodníkov o mojich transakciách, čo som urobil, a potom som opísal, ako som prišiel o svoje peniaze. Keďže vám neúčtujú poplatky, kým vám nevrátia peniaze, rozhodol som sa im to vyskúšať. Ďakujem skupine icwrecovery.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here