V častiach Guangzhou, rušného prístavu na Pearl River v južnej Číne sa každým dňom šíri zvuk šiacich strojov. Nachádzajú sa tu totiž továrne, známe ako „Shein village“, ktoré produkujú tričká, šortky, blúzky, nohavice či plavky. Tieto produkty sú následne rozosielané do približne 150 krajín z celého sveta.
Pracovníci v Panyu, s názvom Shein village často pracujú až 75 hodín týždenne, čo je v rozpore s čínskymi pracovnými zákonmi. Navyše, väčšina zamestnancov má len jeden deň voľna za mesiac. Na celú túto tému zareagoval spravodajský portál BBC, ktorý odhalil smutnú pravdu o lacnom čínskom internetovom obchode, možno vás to donúti zamyslieť sa, či na ňom budete ďalej nakupovať.
Shein sa ako neznámy malý čínsky startup v priebehu uplynulých piatich rokov stal doslova globálnym gignatom v odvetvi „fast fashion“.
Za svoj úspech vďačí najmä tomu, že na dennej báze produkuje obrovské množstvo oblečenia, ktoré následne predáva za extrémne nízke ceny. BBC hovorí napríklad o šatách za 10 libier, svetri za 6 libier a mnohými produktami za priemerné ceny na úrovni 8 libier.
Shein chce vstúpiť na burtu. Vo výrobných halách pracovali aj deti
Spoločnosť Shein bola v roku 2023 ohodnotená na približne 54 miliárd libier a teraz dokonca uvažuje o verejnej ponuke na Londýnskej burze. A aj keď eshop pôsobí veľmi úspešne, jeho rast sa nezaobišiel bez kontroverzií týkajúcich sa zlých pracovných podmienok a obvinení z nútenej práce.
Ako informuje The Guardian, v priebehu minulého roka sa dokonca objavili informácie o tom, že v samotných továrniach pracujú deti!
Shein chce situáciu zmeniť. Pracovníkov však vystavuje extrémnemu tlaku
Shein tvrdí, že investuje milióny dolárov do zlepšenia správy a dodržiavania predpisov, a že všetci partneri dodávateľského reťazca musia dodržiavať jeho kódex správania. Napriek tomu, tlak na výrobu a nízke ceny často vedie k vykorisťovaniu pracovníkov.
V Guangzhou, kde Shein dominuje, je bežné, že továrne fungujú od rána do neskorých nočných hodín. Pracovníci sú platení za kusy – napríklad za jednoduché tričko zarobia menej než jeden dolár, čo ich núti spracovať viac kusov za hodinu.
Aj keď BBC tvrdí, že tento model je vysoko efektívny, na druhej strane dopĺňa, že vyvoláva vážne otázke o etike a udržateľnosti.
Ak chce byť Shein na burze, bude to mať ťažké
Ako Shein skutočne plánuje vstúpiť na burzu, bude musieť čeliť zvýšenému dohľadu a požiadavkám na transparentnosť svojho dodávateľského reťazca.
Odborníci tvrdia, že bez väčšej transparentnosti bude pre Shein ťažké udržať si dôveru investorov a spotrebiteľov. Zároveň tiež platí, že tieto informácie, ktoré zverejnila BBC spoločnosti vôbec nemusia pomôcť.
Na jednej strane na Shein nakúpite lacno, no na strane druhej je otázkou, či takúto produkciu vôbec chcete podporovať. Odpovedať si na to musí už každý sám.
Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.