Táto téma je dosť kontroverzná, tým viac, keďže sme Apple magazín, ale pre všetkých, ktorí by namietali… To že sme Apple magazín neznamená, že musíme Apple len chváliť. Tento článok sa zakladá na objektívnych údajoch. Prienesieme ti súhrn všetkých noviniek, ktoré predstavila spoločnosť Microsoft, aj spoločnosť Apple. Porovnáme najnovšie operačné systémy, zariadenia, či celkové napredovanie a cestu spoločností. Názor si môže urobiť každý sám, no náš je bohužiaľ taký, že tento rok súboj vyhráva spoločnosť Microsoft. Hneď ti ukážeme prečo!

Trošku z histórie

Súboj o popularitu u zákazníkov, medzi najväčšími technologickými spoločnosťami tu bol už od počiatku ich vzniku. Vo svete sa však najčastejšie medzi sebou porovnávajú dve, prípadne tri, ktoré majú síce podobné ciele, no rozdielnu ideológiu. Predstavovanie produktov spoločnosti Apple sa už dlhú dobu radí medzi najočakávanejšie udalosti vo svete IT. Po smrti Steva Jobsa sa však mnoho odborníkov obávalo, či Apple naďalej dokáže zákazníkom prinášať revolučné produkty, aspoň každé dva roky ako tomu bolo za čias, keď Steve udával tempo. Podľa finančných výsledkov, ktoré hovoria napríklad o tom, že si Apple tento rok uchmatol až 90% zisku z predaja smartfónov po celom svete sa mu to očividne darí. Je však otázne, či sú produkty tejto firmy ešte stále na vrchole vďaka ich funkciám, dizajnu a kvalite, alebo Apple už len ťaží zo svojej slávy, ktorú získal v minulosti…

- Reklama -
Steve Jobs - SvetApple.sk
Steve Jobs – SvetApple.sk

Súčasný stav

Pri porovnaní tohtoročných keynote spoločností, kde Apple predstavil “len” väčší iPad Pro spolu s Apple Pencil, nové náramky pre Apple Watch či nové OS, ktoré bohužiaľ svojimi funkciami len dobiehajú konkurenciu a samozrejme nový iPhone 6S a 6S Plus. Nové modely sú obohatené v postate len o viac megapixelov a 3D touch technológiu a negatívnoou stránkou sa stal nedávny škandál s procesormi nových iPhonov. Narozdiel od keynote spoločnosti Microsoft, ktorá mala na jej pomery užasnú energiu a dokázala postaviť zo stoličiek celú miestnosť je jasné, že gigant z Redmondu si neohrozene ide pre sympatie nových, ale aj starých zákazníkov. Nechceme tým povedať, že novinky od Applu boli tento rok zlé alebo nezaujímavé, jednoducho si myslím, že tento rok nestačili. Microsoft sa viditeľne usiluje o priazeň svojich fanúšikov, podobne ako Apple kedysi. Produkty sú iniciatívne a možno až revolučné s funkciami a možnosťami.

apple-iphone-6s-live-_0550

Windows 10 vs. OS X El Capitan

Ako prvé by som rád porovnal operačné systémy oboch spoločností.  Operačný systém Windows 10, ktorý sa od konca júla dostal už na viac ako 110 miliónov zariadení a priniesol so sebou kompatibilitu univerzálnych aplikácií ako je nový Office 2016 naprieč všetkými zariadeniami s Windows 10. Majiteľov Xbox One možno poteší príchod Windows 10 na túto konzolu, ktorý sa bude konať už v novembri. Update so sebou prinesie aj možnosť zahrať si staršie hry určené pre Xbox 360. Vďaka možnosti streamovať hry z Xboxu si ich bude možné zahrať aj na počítači obsahujúcom Windows 10. Na duhej strane, prvé recenzie na nový systém od Apple s názvom OS X El Capitan boli tiež veľmi pozitívne.  Napríklad od The Verge: “El Capitan vzal veci, ktoré vyvíjali experti niekoľko rokov a ponúkali ich na stiahnutie, a vstaval ich priamo do systému. Spotlight už nie je len nástroj na vyhľadávanie vecí. Správa okien je jednoduchšia. Poznámky už nie sú len na písanie textu. Nie som ohromený, sú to totiž veci, ktoré som sa snažil na svojom Macu vyriešiť už pár rokov pomocou aplikácií a doplnkov. Ale zas Apple sa postaral, že El Capitan sprístupňuje tieto veci aj bežným užívateľom, nie len power userom.” OS X Capitan je ešte pomerne nový, preto jeho plusy či mínusy ešte nevyšli úplne najavo..

 Microsoft HoloLens

Ďalšou unikátnou novinkou z dielne Microsoftu sú okuliare, respektíve holografický headset HoloLens. Ostatné spoločnosti ako Samsung, Sony alebo známa jednotka vo svete virtuálnej reality Oculus Rift, tiež predstavili svoje zariadenia, no všetky z nich sú, ako sa hovorí, na jedno kopyto. HoloLens ide vlastnou cestou a to nie cestou virtuálnej, ale rozšírenej reality spájajúcej reálny svet s interaktívnymi hologramami. Na rozdiel od riešení ostatných spoločností sú HoloLens samostatné a na svoje fungovanie nepotrebujú žiadny pripojený smartfón, počítač a dokonca ani kábel.

Holo Lens - SvetApple.sk

 

Microsoft nám pri každej príležitosti ukazuje nové možnosti využitia, či už v medicíne, školstve, architektúre a najnovšie aj v hraní, čoho dôkazom je hra s názvom Project X Ray. Vo videu nižšie si jeden z developerov zastrieľal z holografickej zbrane na hologramy, ktoré vyliezali z reálnej steny!  Nič podobné sme u Applu zatiaľ nemali možnosť vidieť a pravdepodobne ani neuvidíme. 

Microsoft Surface Pro 4

Microsoft je známy aj rodinou svojich Surface tabletov. Najnovšie nám predstavil unikátny Surface Pro 4, ktorý tento rok jasne vyhráva nad Applom a jeho MacBookom Air aj iPadom Pro. Ide o tablet s odnímateľnou klávesnicou, ktorý v podstate stláča dva Apple produkty do jedného. Ide o podobný produkt ako iPad Pro. Surface Pro 4 ponúka až o 50% väčší výkon ako MacBook Air, odnímateľnú klávesnicu Typecover patriacu k najtichším na trhu a pero Surface Pen, ktoré je na rozdiel od Apple Pencil zahrnuté v balení tabletu. Surface Pen disponuje vymeniteľnými hrotmi a až 1024 úrovňami tlaku. V porovnaní s perom od Applu vydrží na jedno nabitie až rok. Pero na vrchnej časti obasahuje “gumu” ako nástroj na rýchle mazanie nežiadaného obsahu.

4103d139-cf20-4a8c-911d-dbd73d558b1728-surface-pro-4-vs-mba-650-80

Microsoft Surface Book

Podstatnou, absolútne neočakávanou novinkou je prvý notebook od Microsoftu súperiaci o post pomyselného kráľa s nikým iným ako MacBookom Pro. Jeho oficiálny názov je Surface Book a okrem dotykového odnímateľného displeja s vysokým rozlíšením a dvojnásobnej rýchlosti oproti MacBooku Pro ponúka aj možnosť využitia pera Surface Pen. To v spojení s nekompromisným výkonom perfektne slúži pri vytváraní 3D grafických návrhov. Vďaka jeho funkciám, ide určite o inovatívnejšie zariadenie.

en-INTL-Atlas-Devices-CR9-00001-SP35

Microsoft Lumia 950/950 XL alebo iPhone ?

Ale čo iPhone? Microsoft nám dal plnohodnotnú odpoveď aj naň, a to dokonca na obidve jeho verzie. Nové Lumie 950 a 950 XL dokážu totiž okrem toho, čo iPhone ešte aj zastúpiť váš osobný počítač! Funkcia Continuum z nich spraví po pripojení k väčšej obrazovke, myši a klávesnici skvelý nástroj na prácu a zábavu. Continuum v podstate nahrádza celý laptop pripojený k monitoru, zatiaľ čo je možné smartfón naďalej využívať bez obmedzení. O dokonalú plynulosť celého systému sa starajú procesory od firmy Qualcomm (snapdragon 808 a 810) a 3GB operačnej pamäte. Na niečo takéto mnoho ľudí čakalo už dlhú dobu!

Lumia-950XL-iPhone-6S-Plus

Lumie síce nedisponujú žiadnou technológiu podobnou 3D Touch, no nový Windows 10 Mobile ju ani nepotrebuje. Na miesto 3D Touch displeja majú Lumie 950 a 950 XL 5,2 a 5,7 palcov veľký AMOLED displej s verným podaním farieb, kde je čierna čiernou až tak, že máš problém rozpoznať kde končí displej a začína konštrukcia. Obidva modely dostali rovnaké rozlíšenie s jemnosťou až 2560 x 1440 pixelov. Majitelia starších modelov Lumií si veľmi obľúbili funkciu Glance Screen, ktorá zobrazuje všetky dôležité informácie na vypnutom displeji a to bez akejkoľvek spotreby batérie. Tá má kapacitu 3000 respektíve 3340 mAh a cez USB type C konektor sa dokáže nabiť na 50% už za 30 minút. Môžeš však využiť aj pohodlnejšie, no pomalšie bezdrôtové nabíjanie. Veľkosť vnútornej pamäte je 32 GB, rozšíriteľných pomocou microSD kariet až o ďalšie 2 TB a to už je slušná lapacita. Microsoft nezabudol ani na implantovanie NFC čipu.

Fotoaparát, na ktorom si dal Microsoft ako vždy záležať dosiahol hranicu 20 megapixelov, dokáže natáčať 4K video a obsahuje aj piatu generáciu optickej stabilizácie obrazu. Senzoru sekunduje až trojitý LED blesk pre zachytenie čo najreálnejších farieb. Aplikácia na fotenie Lumia Camera ponúka širokú paletu úpravy fotografií. Aj vďaka nej sa nové Lumie určite zaradia medzi špičku v kvalite fotografií. Funkciu Touch ID zasa nahrádza služba Windows Hello slúžiaca na odomknutie smartfónu iba pomocou tváre a to aj po tme, vďaka infračervenej kamere umiestnenej vedľa 5 Mpix prednej kamery. Dizajnový bonus! Pokiaľ sa ti náhodou nepáči zadný kryt, určite ťa poteší možnosť jeho výmeny za iný, ktorý si môžeš vybrať zo širokej palety od spoločnosti Mozo.

Lumia na papieri síce vyhráva nad iPhonov, no všetci vieme, že čo je na papieri, to nemusí platiť. iOS využíva oveľa menej operačnej pamäte a dokáže bežať pri minimálnych špecifikáciach. Vďaka vychytávkam ako sú Continuum a Windows Hello, ale aj starším funkciám ako Glance Screen, sú nové Lumie určite inovatívnejšími výrobkami pre tento rok ako iPhone 6S či 6S Plus od spoločnosti Apple.

Spoločnosť Apple je moja “srdcovka” už dlhú dobu, napriek tomu ma spoločnosť Microsoft dokázala na toľko zaujať, aby som napísal tento článok a informoval ťa o tom! A ako si na tom ty? Zaujali ťa nové produkty Microsoftu a myslíš si, že Apple by sa mal začať viac snažiť?

 

Zdroj: refresher.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail [email protected]