Už dávnejšie sme vás informovali o tom, že spoločnosť Xiaomi chystá svoje vlastné elektrické vozidlo. Ako teraz informuje agentúra Reuters, tieto úniky neboli ďaleko od pravdy. Čínska spoločnosť, ktorá sa preslávila najmä pre svoju lacnú spotrebnú elektroniku, totiž dostala od štátu súhlas na výrobu elektrických vozidiel.

Za všetkým stojí Národná komisia pre rozvoj a reformu (NDRC), ktorá má na starosti reguláciu nových investícii a výrobných kapacít v čínskom automobilovom priemysle. Jej predstavitelia dali ešte začiatkom augusta zelenú na to, aby sa Xiaomi so sídlom v Pekingu mohlo naplno pustiť do masovej produkcie elektromobilov. Treba tiež spomenúť, že Xiaomi je od roku 2017 iba štvrtou firmou, ktorej sa niečo podobné podarilo.

A aj keď to vyzerá pre spoločnosť vcelku dobre, ešte stále netreba zabúdať, že výrobca potrebuje aj ďalšie povolenie, tentokrát od ministerstva priemyslu a informácií (MIIT). To posudzuje nové automobily a konkrétne modely z hľadiska technických a bezpečnostných požiadaviek.

Rovnako netreba zabúdať, že Xiaomi sa chystá vstúpiť na automobilový trh v čase, kedy sa celý tento sektor potýka s veľkými komplikáciami. Tie súvisia s nedostatočným množstvom komponentov, presýtením kapacít a tiež spomaľovaním dopytu.

Xiaomi investovalo do auta už 10 miliárd dolárov 

Xiaomi auto
Zdroj: carnewschina

Ak si teraz myslíte, že elektromobil z dielne Xiaomi bude len ďalšie lacno spracované čínske vozidlo, tak ste na veľkom omyle. Tento výrobca totiž údajne do priemyslu investoval neuveriteľných 10 miliárd amerických dolárov za uplynulých desať rokov. Jeho cieľom je spustenie hromadnej výroby už v roku 2024.

Zatiaľ čo firma čaká na ďalšie schválenia a certifikačné procesy, stihla už postaviť továrenské závody, ktoré by mali byť schopné produkovať až 200 000 elektromobilov ročne!

V roku 2024 by malo z liniek podľa plánov zísť prvých 100 000 vozidiel. Toto číslo, ale môže ovplyvniť dopyt a ďalšie faktory, medzi ktorý patrí presný dátum spustenia výroby.

Skôr, ako Apple (Car)

Apple Car
Zdroj: YankoDesign / Mihai Panaitescu

Aj keď si to dnes nevieme predstaviť, už približne 10 rokov sa hovorí o tajomnom projekte Titan, ktorý by mohol niesť oficiálny názov Apple Car. V tíme tohto projektu sa stihlo vystriedať viacero vedúcich pracovníkov a taktiež sa niekoľkokrát zmenili plány.

Každopádne však Apple skutočne vyvíja svoje vlastné elektrické vozidlo, nakoľko ho prezrádzajú viaceré patenty, ktoré si nechalo zaregistrovať. Dokopy ich je cez dvetisíc.

Apple tiež testuje svoje systémy na autonómnu jazdu skrz prenajaté vozidla značky Lexus, ktoré brázdia americké ulice so špeciálnou bielou nadstavbou, ktorá je plná senzorov či kamier.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Ultra 2 sú v poriadnej zľave. Sú to najlepšie hodinky na trhu?
Apple Car Lexus RX450
Zdroj: Macrumors

Zatiaľ však nie sú známe žiadne podrobnosti ohľadom toho, ako bude Apple Car vyzerať, koľko bude stáť, kedy príde na trh a ani kto ho bude vyrábať. Firma teda zrejme nie je na konci vývoja a prvých oficiálnych informácií by sme sa podľa odhadov mohli dočkať niekedy v roku 2027. Nechajme sa teda prekvapiť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -