Spoločnosť Amazon nedávno prezradila, že tímu vedcov z projektu Serratus v spolupráci s Cloud Innovation Centre (CIC) na Univerzite Britskej Kolumbie (UBC) v Kanade sa podarilo vytvoriť nový typ superpočítača, ktorý využíval webové služby spoločnosti Amazon, známe aj ako AWS.

Prečítajte si tiež  Apple sleduje náš pohyb aby vyhodnotil trendy mobility v rámci pandémie COVID-19. Ako to funguje?

Cieľom projektu bolo analyzovať čo najviac biologických vzoriek, ktoré obsahovali RNA vírusy. Pre vysvetlenie, RNA vírus je typ vírusu, ktorý obsahuje ribonukleovú kyselinu. Téme sa viac venoval portál iDropNews.

Verte či nie, existuje množstvo ochorení, ktoré tento vírus obsahujú, vrátane bežného prechladnutia, chrípky, SARS, eboly a samozrejme aktuálnej pandémie COVID-19.

Vďaka spoločnému úsiliu projektového tímu Serratus, UBC a AWS sa výskumníkom podarilo spomínaný superpočítač postaviť len za 8 týždňov a celá investícia činila zhruba 24 000 $. To je prepočte niečo vyšie 21 tisíc EUR.

Výsledky štúdie sú ohromujúce 

Ešte pôsobivejšie je však to, že tento superpočítač postavený na AWS dokázal prehľadať takmer šesť miliónov verejne dostupných biologických vzoriek za menej ako dva týždne. Spoločnosť Amazon odhaduje, že štandardnému počítaču by analýza rovnakých údajov trvala viac ako 2 000 rokov a stála by najmenej desaťkrát viac peňazí.

Počas tejto štúdie, ktorá je teraz uverejnená vo vedeckom časopise Nature objavil výskumný tím celkovo deväť nových druhov koronavírusov a viac ako 130 000 nových RNA vírusov na celom svete.

„Vedci dúfajú, že identifikáciou nových vírusov a miest, odkiaľ mohli pochádzať, bude možné rozpoznať choroby oveľa skôr, keď nakazia ľudí, hospodárske zvieratá, plodiny a ohrozené druhy.“ uviedol Amazon

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Výsledky výskumu možno nájsť na webovej stránke The Open Virome, ktorú tím vytvoril s cieľom podeliť sa o výsledky s celosvetovou vedeckou komunitou a pomôcť tak urýchliť výskum RNA vírusov, aby ich bolo možné rozpoznať skôr ako infikujú ľudí alebo iné živé bytosti.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -