V priebehu posledných rokov urobila umelá inteligencia obrovský skok vpred v oblasti digitálnych technológií. A hoci je stále relatívne ľahko rozpoznateľná, jeden jazykový model je vraj až o 82 % presvedčivejší, než človek. Ako informuje portál Newatlas, tieto nové technológie nám neukazujú len budúcnosť, v ktorej AI pomáha pri rozhodovaní sa, ale taktiež vykresľuje obraz sveta riadeného AI, ktorý je schopný ohýbať ľudské názory podľa svojej vôle. A to je veľmi nebezpečné.

Moc ovplyvňovať bola vždy základným kameňom spoločenského vývoja. Od mien, s ktorými obchodujeme, až po ideológie, ku ktorým sa hlásime, naša schopnosť zjednotiť sa pod spoločným presvedčením definuje ľudskú skúsenosť. Napriek tomu, že sa pohybujeme v zložitých podmienkach modernej spoločnosti, zavedenie GPT-4 predstavuje zásadný zlom v tom, ako žijeme.

Nedávna štúdia výskumníkov z EPFL Lausanne vo Švajčiarsku, ktorej sa zúčastnilo 820 respondentov odhalila prekvapivú pravdu. Pri diskusiách s AI o zložitých témach, ako sú financie či vysoké školy jazykový model GPT-4 od spoločnosti OpenAI nielenže obstál, ale dokázal meniť názory účinnejšie, ako ľudia.

Spočiatku, keď sa ľudia postavili proti sebe v diskusiách, mali tendenciu posilňovať svoje existujúce presvedčenia. Naproti tomu GPT-4 aj s minimálnou výhodou preukázal pozoruhodnú schopnosť ovplyvniť názory.

GPT-4 sa stal v oblasti takmer neporaziteľný. Stačilo urobiť túto vec 

Chatgpt
Zdroj: Unsplash / Mojahid Mottakin / Bing AI (úprava redakcie)

Skutočný zlom nastal vtedy, keď sa AI a ľudským diskutujúcim poskytli demografické informácie o ich oponentoch, čím sa GPT-4 stal takmer neporaziteľnou silou v presviedčaní.

Vďaka prispôsobeniu argumentov individuálnemu pôvodu preukázala umelá inteligencia o 81,7 % lepšiu účinnosť pri zmene názorov ako ľudia, čo ukázalo jej potenciál impozantného ovplyvňovateľa vo verejnej diskusii.

Keďže stojíme na prahu novej éry, je zrejmé, že dosah umelej inteligencie čoskoro presiahne hranice digitálnych fór. Vďaka vývoju v oblasti emocionálne reagujúcej AI, ako je napríklad empatické hlasové rozhranie Hume AI, sa pozeráme na budúcnosť, v ktorej AI nielenže chápe, ale aj manipuluje naše emocionálne stavy, aby dosiahla svoje ciele.

Táto technológia, ktorá dokáže čítať emocionálne signály z tónov hlasu a výrazu tváre, sľubuje doteraz nepredstaviteľnú úroveň interakcie.

Pri vývoji AI musíme zostať maximálne zodpovední 

Umelá inteligencia od Apple
Zdroj: Bing AI

S veľkou mocou však prichádza aj veľká zodpovednosť. Potenciál zneužitia tejto presvedčovacej technológie subjektmi so záujmami zdôrazňuje potrebu ostražitosti a etických úvah.

Rovnováha medzi využívaním umelej inteligencie pre dobro a ochranou autonómie jednotlivca pred manipuláciou bude určujúcou výzvou našej budúcnosti.

Pri navigácii v tomto novom digitálnom prostredí zostáva otázka, ako sa prispôsobíme svetu, v ktorom umelá inteligencia dokáže prekonať a prevýšiť ľudskú myseľ. Pomôcť môže aj regulácia.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro s čipom M3 Max ma neuveriteľný výkon: Dorovnal Mac Pro s čipom M2 Ultra

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -