Aktualizácia (24.03.2024)

Vyzerá to tak, že od vydania nového revolučného elektrického vozidla sme skutočne len kúsok. Ako píše zahraničný server Autocar, americká automobilka Tesla sa pomaly, ale isto pripravuje na začatie výroby svojho najočakávanejšieho základného elektrického vozidla. Prvé kusy by mali byť k dispozícii začiatkom budúceho roka a cena by sa mohla pohybovať na hranici 25 000 €.

Tento elektromobil je momentálne označovaný, ako „Project Redwood“ a Tesla ho vyvíja už roky, pričom Musk práce potvrdil v roku 2020. Tesla predpokladá, že vozidlo, ktoré ponesie pravdepodobne názov „Model 2“ bude extrémne úspešné. Firma chce predať počas jeho životnosti šialených 700 miliónov kusov. Týmto krokom by mohla zatieniť aj predaj doteraz najpredávanejšieho automobilu na svete, Toyoty Corolla, ktorej sa od jej debutu pred 58 rokmi predalo len niečo vyše 50 miliónov kusov.

Tesla Model 2 môže otriasť segmentom kompaktných rodinných elektromobilov, ktorých zastúpenie na trhu pomaly, ale isto rastie. Pre spoločnosť Tesla je kľúčom k životaschopnosti tohto modelu nový radikálny výrobný proces „Unboxed“, ktorý môže ušetriť až 50 % konštrukčných nákladov a urýchliť čas výroby. Jeho hlavným cieľom je minimalizovať množstvo práce v jednotlivých fázach montážnej linky a vyhnúť sa zbytočným pohybom alebo demontáži vozidla či jeho komponentov.

Vyrobiť lacný elektromobil však ani s touto výrobnou metódou nebude jednoduché a preto Tesla použije aj prepracovanú technológiu pohonu a batérií novej generácie. Akumulátory budú mať o 75 % nižší obsah karbidu kremíka a v nových motoroch sa eliminovali vzácne kovy. A aj keď dnes bližšie podrobnosti o pohone Modelu 2 nepoznáme, predpokladať môžeme aspoň to, že elektromobil pôjde v stopách ostatných modelov značky Tesla. To znamená, že by mohol ponúknuť jedno / dvojmotorové verzie a tiež extrémne výkonné prevedenia.

Počiatočná výroba sa plánuje v nemeckej továrni spoločnosti Tesla neďaleko Berlína, čo je strategická voľba pravdepodobne vzhľadom na dôležitosť európskeho trhu a s cieľom vyhnúť sa nákladom na dovoz z iných lokalít. Minulý rok sa totiž hovorilo o tom, že vozidlo príde z Indie.

Aj vďaka tomu sa môže Tesla Model 2 dostať jednoduchšie a rýchlejšie ku prvým slovenským zákazníkom tesne po premiére. Nechajme sa prekvapiť.

Pôvodný článok (30.06.2023)

Automobilka Tesla je dnes najväčším výrobcom elektromobilov na svete. Už pred siedmymi rokmi bol predstavený dostupnejší Model 3, ktorý zaznamenal obrovský úspech. Teraz sa chytá jeho facelift, ktorý si môžete pozrieť tu. Výrobca však pripravuje ešte jedno prekvapenie, ktoré poteší aj Slovákov.

Prečítajte si tiež  Tesla jailbreak vodičom zadarmo odomyká platené funkcie vrátane autopilota. Firma má problém

Ako píše Teslarati, automobilka začala viesť koncom mesiaca rozhovory s indickou vládou o tom, že v krajine postaví úplne novú továreň na svoje vozidlá. Cieľom by mala byť výroba elektromobilu, ktorého obstarávacia cena neprekročí hranicu 24 000 $ a teda zhruba 21 780 € bez DPH. Pokiaľ by sa podarilo uviesť takýto elektromobil od Tesly na trh, pre konkurenciu by to bola tvrdá rana.

Tesla má v Indii za sebou dlhú históriu rokovaní, ktorá sa týka nového závodu. Obe strany súhlasili na väčšine podmienok, avšak našli sa tu drobné detaily a nezrovnalosti, kvôli ktorým sa rokovania zásadne predĺžili. Poväčšine sa týkali problémov s vysokými dovoznými clami.

Tesla do 25 000 € 

Tesla Model 2
Zdroj: Tesla

Ako píše Reuters, zástupcovia Tesly by sa v týchto dňoch mali stretnúť s indickým ministrom obchodu, aby prediskutovali výstavbu továrne v krajine. Ako sme už uviedli vyššie, tá by sa mala zaoberať výrobou vozidla do 24 000 $, ktoré by bolo určené pre miestny trh, ale aj na export.

A aj keď je pravda, že na Slovensku by sme za toto vozidlo určite zaplatili okolo 25 000 € s DPH a ďalšími poplatkami, pokiaľ by bolo dostatočne veľké, zaujímavo vybavené a ponúkalo by primeraný dojazd, mohlo by ísť o veľmi lákavú ponuku.

Veď za podobné peniaze sa dnes predáva dobré vybavená Škoda Fabia s výkonom 81 kW a automatickou prevodovkou.

Automobilka Tesla dnes prevádzkuje svoje továrne vo Fremonte v Kalifornii, v Texaskom Austine, v Šanghaji v Číne a Brandenburgu v Nemecku. Rovnako má závod v Buffale v New Yorku, kde vyrába kompresory a energetické produkty a ďalšia výstavba by mala pokračovať v Mexiku.

Reklama
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, či by ste si lacný elektromobil od Tesly boli ochotní kúpiť aj vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -