Hoci sa firmy Tesla a Apple nepohybujú v úplne rovnakých kruhoch, ich cesty sa prelínajú pomerne často. Niet sa však čomu čudovať. Dvojica spoločností si je veľmi podobná ako po vizionárskej stránke, tak aj v procesoch a vplyve na globálnu technologickú komunitu.

Prečítajte si tiež  Tesla prichádza s mesačným predplatným na autopilota. Nie je lacný, no oplatí sa

Posledná správa týkajúca sa oboch gigantov sa ale nenesie v pozitívnom duchu. Elon Musk namieril ostrou kritikou na ekosystém firmy Apple, ako aj na používanie kobaltu v batériách pre jablkové produkty.

Elon sa už niekoľkokrát nechal počuť v téme používania batérií vozidiel Tesla, ktoré chce ponúknuť aj pre iné automobilky. To odštartovalo vlnu negatívnych narážok na Apple, ktorý si do svojho ekosystému nechce púšťať žiadnu konkurenciu. Narážky sa týkali hlavne virtuálneho obchodu App Store, ktorý sa neraz stal terčom kritiky kvôli prísnym podmienkam.

Elon Musk

Platforma iOS je často prirovnávaná k termínu „ohradená záhrada“, čo spomenul aj samotný Musk. O tom, aký softvér je pre platformu dostupný si diktuje výhradne Apple, rovnako ako v prípade zmluvných podmienok pre vývojárov, ktorí umiestnia svoje aplikácie a hry do App Store.

Prečítajte si tiež  Elon Musk ponúkal Teslu spoločnosti Apple. Tim Cook však nereagoval

Nie je batéria ako batéria? 

Druhou témou, ktorej sa Elon počas svojho výstupu chopil, bola výroba batérií. Mnoho ľudí si podľa neho chybne myslí, že Tesla využíva pri produkcii batérií veľké množstvo kobaltu. Ten je potrebný pri výrobe lítium-iónových batérií používaných v elektronických prístrojoch. Pri tejto príležitosti Musk opäť podpichol spoločnosť Apple, ktorá využíva mnohonásobne viac kobaltu ako Tesla.

„Myslím, že Apple využíva takmer 10% kobaltu v batériách pre telefóny a laptopy. V porovnaní s Teslou, ktorá využíva v celkovom meradle asi 2% kobaltu, je to obrovský rozdiel.“ 

-Elon Musk, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla

Tesla battery

To, že Apple používa podstatne väčšie množstvo kobaltu je aj samozrejme pravda. Firma je však pod drobnohľadom auditorov, rovnako ako jej dodávatelia kobaltu a iných prvkov.

Vzájomne podpichovanie oboch firiem ale nie je žiadnou novinkou. Príkladom môže byť vzájomné „kradnutie“ zamestnancov, ktoré sa medzi spoločnosťami udialo už niekoľkokrát. Musk sa v minulosti tiež vyjadril o Apple ako o „cintoríne Tesly“. Podľa jeho slov sa mnoho uchádzačov o miesto v jeho firme po zlyhaní uchýlilo k práci v Apple.

Obe spoločnosti sú nepochybne špičkou vo svojom odvetví. Na ktorej strane konfliktov medzi Teslou a Applom stojíte vy? Podeľte sa s nami o svoj názor v sekcii komentárov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -