Hackerom sa zdá sa nedokáže vyhnúť ani známa americká automobilka Tesla. Podľa najnovších informácií, ktoré zdieľal portál The Independent, sa im teraz podarilo obísť zabezpečenie najznámejších elektromobilov na svete. Namiesto toho, aby ste za prémiové funkcie platili tisíce dolárov, stačiť by vám mal aj nenáročný „jailbreak“. Musí ho však vykonať odborník.

Za týmto úspechom stojí skupina výskumníkov pôsobiacich na berlínskej univerzite, podľa ktorých je chyba softvérovo neopraviteľná. Výrobca teda voči bezplatnému prístupu ku ináč plateným funkciám nedokáže zabrániť ináč, než výmenou bližšie nešpecifikovaných hardvérových komponentov. A to je obrovský problém.

Podľa hackerov je Tesla známa svojimi pokročilými a veľmi dobre integrovanými počítačmi v elektromobiloch. Tie slúžia na riadenie všetkých systémov, ale aj režimu autonómnej jazdy. Veď nie nadarmo sa hovorí, že každá Tesla je vlastne počítačom na štyroch kolesách.

Jailbreak pre Teslu môže zákazníkom odomknúť funkcie za tisíce dolárov 

Tesla Model X Plaid
Zdroj: YouTube / Vehicle Virgins – screenshot

Automobilka sa však nedávno rozhodla, že zákazníkom ponúkne určité nastavenia a možnosti, ktoré budú dostupné len za príplatok. Reč je dokonca aj o analógových funkciách, ku ktorým patrí napríklad rýchlejšie vyhrievanie zadných sedadiel. Áno, aj za toto si Tesla v niektorých krajinách pýta peniaze…

Pokiaľ by sa ale ku vozidlu dostali hackeri so správnymi nástrojmi a postupmi, teoreticky by bolo možné, aby táto funkcia bola k dispozícii aj bez platenia. Sofistikovaný kybernetický útok je zameraný informačno-zábavný systém Media Control Unit (MCU).

Hackeri pri ňom využívajú techniku voltage glitching, pomocou ktorej dokážu zneužiť známu chybu integrovaného procesora od spoločnosti AMD.

Pri tomto hackerskom útoku na vozidlá od Tesly je potrebné, aby bol útočník vo fyzickej prítomnosti vozidla. Nedá sa to urobiť na diaľku. Medzi platené funkcie, ktoré si týmto spôsobom môžete sprístupniť patrí aj Acceleration Boost za cca 2 000 $ (rýchlejšia akcelerácia), alebo Full Self-Driving za 15 000 $ (režim plne autonómnej jazdy).

Tesla zatiaľ nereagovala

Tesla Model S
Zdroj: Tesla

Pokiaľ by ste si teda svoju Teslu nevedeli hacknúť sami, pomohli by vám v tom experti, ktorý by si za svoju prácu vypýtali niekoľko stoviek dolárov. Vo finále by ste, ale mali prístup ku funkciám, ktoré by vás za iných okolností mohli stáť tisíce.

Spoločnosť Tesla sa ku tejto téme zatiaľ nevyjadrila. Možno však čoskoro zverejní svoje oficiálne stanovisko. Je to totiž obrovský problém, ktorý jej môže odstaviť značné príjmy. Pokiaľ by ste mali Teslu, nechali by ste si ju týmto spôsobom „odomknúť“? Dajte nám vedieť do komentára.

Prečítajte si tiež  Tesla Cybertruck mieri do Európy. Čoskoro sa ocitne v Prahe aj vo Viedni
Loopi Eco Case
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -