Na svete je veľa Čínskych spoločností, ktoré sa vynorili prakticky z ničoho a ponúkajú niečo, čo vyzerá ako nepodarený zlepenec úspešných vecí. Z časti to platí aj o spoločnosti Youxia Motors, ktorá prišla taktiež z ničoho a taktiež predstavila zlepenec, ktorý však nevyzerá až tak zle, ako by sa dalo predpokladať. Svoje typické črty si totiž berie z vozidla Tesla Model S (Čo je zreteľné v interiéri ale aj na exteriéri) a zo svetoznámeho KITTA zo seriálu Knight Rider!

Youxia X

Nová automobilka, ktorá sa chce dostať na trh s elektromobilmi dnes ukázala niekoľko záberov svojho nového vozidla Youxia X, ktoré by malo byť konkurentom pre Tesla Model S. Dizajn vozidla nesie črty nielen zo známeho „Tesláckeho“ modelu ale aj zo seriálového KITTA, ktorý hral v seriáli Knight Rider. Nie je to však žiadna náhoda. Hlavný dizajnér tohto naozaj zaujímavého projektu totiž sám priznal, že je veľkým fanúšikom seriálu a tak časť z neho zakomponoval aj do tohto vozidla.

- Reklama -

Pod kapotou vozidla nenájdeme žiaden benzínový ani naftový motor. Ako sme už avizovali vyššie, pôjde čisto o elektromobil, ktorý ponúkne celkom slušné parametre. Nebudú to síce také čísla ako ponúka Tesla S v Ludicrous móde ale minimálne postačia na každodennú prevádzku a cestu do práce či iného mesta. Výkon by mal byť celkovo 348 koní, čo je už celkom dosť a ak nebude auto príliš ťažké, môže byť aj celkom agilné. To, že nebude príliš ťažké už dnes naznačuje minimálne fakt, že z 0 na 100 vystrelí za 5,8 sekundy, čo síce nie je 2,8 tak, ako najvýkonnejšia Tesla stále je to však viac ako slušný údaj. Vozidlo ponúkne 440nm.

Dizajn je veľmi zaujímavý, no hlavne v predných partiách nachádzame črty Tesly S - svetapple.sk
Dizajn je veľmi zaujímavý, no hlavne v predných partiách nachádzame črty Tesly S – svetapple.sk

Čo sa týka batérií tak do vozidla bude možné zakúpiť hneď 3 druhy. Najlacnejšou bude batéria s kapacitou len 40kWh, ktorá zaručí dojazd tomuto vozidlu na 220 kilometrov, väčšou variantou bude 60kWh, ktorá prejde 330 kilometrov a najväčšia bude 85kWh, ktorá bude schopná toto vozidlo povoziť celkovo po 460 kilometroch trasy. To už celkom ujde a poteší aj fakt, že po pol hodine nabíjania, je batéria schopná urobiť 270 ďalších kilometrov.

Čo sa týka interiéru, tak o tom zas až tak veľa informácií nepadlo. Už na prvých záberoch však môžeme vidieť to, že predstavivosť dizajnérov nie je v tejto spoločnosti práve najväčšia. Prečo? Na nasledujúcej fotke nie je interiér Tesla Modelu S ani jej konceptu, ale práve Čínskeho vozidla Youxia X, o ktorom píšeme článok. Stredový panel nahradený displejom či budíky, ktoré majú ešte aj tvar takmer rovnaký ako v spomínanej Tesle naznačujú, že auto pôjde v moderných šľapajach americkej automobilky. Operačný systém, ktorý tu bude fungovať sa bude nazývať KITT (asi to nebude náhoda) a jedna z vecí, ktorú bude schopný robiť bude prehrávanie zvukov vozidiel vo vnútri auta, aby šofér stratil pocit, že sedí v elektromobile. Auto bude vedieť prehrať napríklad Ferrari 488 či Jaguar F-Type.

Interiér akoby z oka vypadol Tesle S - svetapple.sk
Interiér akoby z oka vypadol Tesle S – svetapple.sk

Podľa informácií od výrobcu by sa mala začať výroba už koncom budúceho roka s tým, že predaj začne až začiatkom 2017, čo znamená, že inžinieri tejto automobilky majú ešte dostatok času aby svoje sľuby dotiahli do skutočnosti. Zaujímavá bude najmä cena vozidla, ktoré by malo konkurovať Tesle S. Tá bude totiž postavená niekde na úrovni chystanej Tesly 3 a to medzi 29 000 a 44 000 eurami. Práve to by mohlo zaručiť úspech pre tento automobil, aj keď netreba zabúdať na to, že pochádza z Číny a o kvalite týchto vozidiel sme taktiež dosť počuli.

A taká pikoška, ktorú sme si pre teba nechali na záver. Hlavný autor tohto veľmi zaujímavého projektu, ktorý je zároveň aj jeho dizajnérom, Huang Xiuyuan, prezradil, že ho po prvý krát uvidel vo svojom sne, ktorý sa odohral niekedy v roku 2014. Akonáhle sa skončil, zavolal pár ľuďom, dal dokopy 50 inžinierov s ktorými založil túto spoločnosť. Zaujímavá historka no nie? 🙂

Črty Tesly sa jendoducho nezaprú, minimálne nie v prednej maske! - svetapple.sk
Črty Tesly sa jednoducho nezaprú, minimálne nie v prednej maske (Aj keď Tesla KITTA nemá, to je pravda) – svetapple.sk
Dizajn pôsobí zaujímavo, no zároveň agresívne - svetapple.sk
Dizajn pôsobí zaujímavo, no zároveň agresívne – svetapple.sk
Najviac sa nám vozidlo páči v zadných partiách, kde je originálne - svetapple.sk
Najviac sa nám vozidlo páči v zadných partiách, kde je originálne – svetapple.sk
Interiér je skoro rovnaký ako v Tesle - svetapple.sk
Interiér je skoro rovnaký ako v Tesle – svetapple.sk

zdroj: mashable.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.