Nakoľko Slováci často cestujú do susedného Česka, rozhodli sme sa vás upozorniť na zmenu legislatívy, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od 1. januára 2024. Ako informuje portál Elektrickevozy.cz, Česi plánujú zvýšiť tresty za závažné dopravné priestupky. Medzi takéto priestupky bude patriť aj držanie a manipulácia s mobilným telefónom počas jazdy v aute.

Ide samozrejme o logický krok, nakoľko moderné technológie, medzi ktoré patria aj smartfóny často kradnú našu pozornosť a počas šoférovania to môže byť veľmi nebezpečné. Len chvíľkové zaváhanie dokáže v tomto prípade spôsobiť nehodu s fatálnymi následkami. Aj preto sa v Česku rozhodli, že za používanie mobilu za volanom zvýšia sankcie, aby sa ľudia tomuto zlozvyku viac vyvarovali.

Ešte aj dnes platí, že ak policajti uvidia tento dopravný priestupok, šoférovi môžu udeliť až dva body a tiež pokutu vo výške 2 000 Kč (cca 81 €).

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Od nového roka sa, ale pravidlá menia a vodiči, ktorí porušia zákon môžu dostať až štyri body + pokutu vo výške od 2 500 Kč do 3 500 Kč (102 € – 143 €).

Aby toho nebolo málo, recidivistov, ktorí sa dopustia rovnakého priestupku viackrát do roka môže stáť táto hlúpa chyba aj stratu vodičského preukazu na 12 mesiacov, absolvovanie psychologických testov a tiež opätovné skúšky v autoškole. A to sa zrejme nikomu nechce.

Okrem toho im tiež v prípade odvolania a uznania viny hrozí ďalšia pokuta vo výške od 4 000 Kč do 10 000 Kč (163 € – 408 €).

Netreba pri tom zabúdať, že moderné autá ponúkajú pokročilé Bluetooth informačné systémy, ktorých súčasťou sú aj technológie ako CarPlay či Android Auto. Tie dokážu telefón plnohodnotne nahradiť a zároveň vám umožniť bezpečné cestovanie z bodu A do bodu B za pomoci navigácie a ďalších funkcií.

Čo hrozí za telefón za volantom na Slovensku? 

Ako ešte v roku 2022 informovalo Ministerstvo vnútra SR vo svojej tlačovej správe, na Slovensku sa zvýšili horné hranice pokút v blokovom konaní zo 100 na 150 €.

V riadnom správnom konaní to potom je z 200 na 300 €. Policajt však môže vodičovi udeliť aj zákaz činnosti, čo vie byť pre mnohých ľudí veľmi nepríjemné. Porušenie sa má rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Prečítajte si tiež  Ak vidíte vo filme iPhone, nikdy ho nepoužíva záporný hrdina. Je to podmienka.

„Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste ako aj seba,“ vysvetlil vtedajší minister vnútra SR Roman Mikulec.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -