Spoločnosť Apple predstaví svoj revolučný mobilný procesor A17 Bionic, ktorý bude vyrábaný 3 nm výrobným procesom už o niekoľko týždňov. Čo však jeho konkurencia s Androidom? Tá sa bude spoliehať na pripravovaný Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Ako informuje portál PhoneArena (na základe správy AndroidAuthority), teraz sme sa dočkali jeho reálnych testov.

V prvom rade je treba potrebné napísať, že zariadením, v ktorom sa Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 bol telefón značky Nubia s modelovým číslom NX769J. V praxi by malo ísť o Red Magic 9 od ZTE, ktorý bude vybavený tým najvýkonnejším procesorom, aký bude pre Androidy k dispozícii. Bežná verzia spomínaného čipu by mala mať konfiguráciu 1+5+2 tvorenú jedným hlavným jadrom (Cortex-X4) s taktom na 3,19 GHz, piatimi výkonnými jadrami (Cortex-A720) s taktom 2,96 GHz a dvoma efektívnymi jadrami (Cortex-A520), ktoré bežia na frekvencii 2,27 GHz.

Zahraničné média, ale zdôrazňujú, že pôjde o bežnú verziu čipsetu, pričom verzie dodávané do smartfónov Galaxy od spoločnosti Samsung môžu mať pretaktované hlavné jadro. Výrobca tu použije aj výkonnú grafiku, pričom by malo ísť o Adreno 750. Bližšie podrobnosti o nej, ale nepoznáme.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 a jeho výkon

Zariadenie, ktoré sa dostalo do testu, malo predinštalovaný operačný systém Android 14 a spoliehalo sa na 12 GB operačnú pamäť RAM. V bežnom teste jedného jadra získalo s procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 1 596 bodov a v rámci testu viacerých jadier potom 5 877 bodov.

Predpokladáme však, že nešlo o úplne najlepšie vyladenú zostavu, nakoľko tento výkon je výrazne nižší, ako dnes dosahuje súčasný Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
Nameraný výkon procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 je v skutočnosti nižší, ako výkon jeho predchodcu. Pravdepodobne tak nešlo o dokonalo vyladenú zostavu (Zdroj: PhoneArena)

Nový procesor by mohla spoločnosť Qualcomm predstaviť na evente Qualcomm Snapdragon Summit, ktorý bude prebiehať od 24. do 26. októbra 2023. Výroba čipu by mala prebiehať modernejším 4 nm výrobným procesom na uzle TSMC N4P.

Problémom však môže byť jeho vysoká cena, pre ktorú sa výrobcovia rozhodnú buď pre súčasnú verziu čipu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, alebo konkurenčnú líniu Dimensity od MediaTeku.

Apple chystá A17 Bionic s 3 nm výrobným procesom 

Čip A17 Bionic a iPhone 15 Pro
Zdroj: Aroged

Uvidíme teda, ako sa bude tomuto čipu dariť po tom, čo spoločnosť Apple predstaví svoj A17 Bionic v iPhone 15 Pro. Predpokladáme však, že technologický gigant z Cupertina bude mať so svojou technológiou po výkonnostnej stránke výrazne navrch.

Tento čip bude produkovaný modernejším 3 nm výrobným procesom od spoločnosti TSMC a očakáva sa, že poskytne extrémny výkon a tiež výraznú energetickú úspornosť. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Prečítajte si tiež  Ďalšie procesory pre Mac môžu dostať až 40-jadier CPU!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -