Spoločnosť Apple oznámila, že už v pondelok 25. októbra 2021 vydá novú verziu operačného systému macOS 12 Monterey pre počítače Mac. Nainštalujete ju na širokú škálu zariadení či už s procesorom Intel alebo Apple Sillicon. Nová ARM platforma od Apple však získa niekoľko funkcií navyše. Konkrétne ide o:
5. Portrétny režim v aplikácii Face Time
S portrétnym režimom môžete v operačnom systéme macOS 12 Monterey počas Face Time hovorov rozmazať pozadie, ktoré sa nachádza za vašou tvárou, takže všetka pozornosť sa bude sústrediť len na vás.
Túto funkciu už štandardne ponúkajú mnohé iné aplikácie ako je napríklad Zoom a Teams. Ľudia si v rámci Home Officu takýmto spôsobom zakrývali miestnosti, v ktorých mali rušivé scény alebo neporiadok.
V aplikácii Face Time však s takouto funkciu nemôžete počítať ak vlastníte Mac s procesorom Intel. Všetko bude dostupné len na čipoch M1, M1 Pro a M1 Max.
4. Zobrazenie zemegule v aplikácii Mapy
Pokiaľ ste sledovali tohtoročnú WWDC 2021, určite vám neuniklo, že spoločnosť Apple predstavila režim zemegule v aplikácii Mapy, ktorý vám umožňuje otáčať celým svetom a približovať si rôzne oblasti na našej planéte.
Do detailov tak viete preskúmať miesta, kde ste ešte nikdy pred tým neboli alebo sa tam v dohľadom čase chystáte.
Hoci to na prvý pohľad nevyzerá ako príliš komplikovaný proces, evidentne to s ním čipy od Intelu nemali jednoduché a trápili sa. Apple preto rozhodlo, že túto funkciu prinesie len na platformu ARM Apple Sillicon, takže s iným procesorom budete mať smolu.
3. Podrobnejšie spracované mestá v aplikácii Mapy
Aplikáciou Mapy pokračujeme aj v ďalšej časti článku. Apple neprepracovalo iba zemeguľu do 3D objektu ale taktiež vytvorilo podrobnejšie spracované mestá a miesta, ktoré sú vyladené do tých najmenších detailov.
Schválne si pozrite napríklad San Francisco, Los Angeles, New York či Londýn a sami uvidíte, ako sa Apple Mapy za posledné roky vylepšili.
Žiaľ aj táto funkcia bude chýbať na počítačoch, ktoré sú vybavené procesorom Intel. Dá sa predpokladať, že celá apka bola vyvíjaná na platforme ARM aby poskytla čo najlepšiu kompatibilitu s novými počítačmi. Na strane druhej, na Slovensku a ani v ďalekom okolí o nič neprídete. Podrobne spracované mapy by ste tu hľadali len márne.
2. Object Capture
Spoločnosť Apple predstavila na WWDC 2021 rozhranie Object Capture, ktoré umožňuje používateľom vytvoriť fotorealistický 3D objekt optimalizovaný pre AR spojením série niekoľkých fotografií. Táto technika sa nazýva fotogrametria a ak si neviete predstaviť, ako to celé funguje, kliknite na video vyššie.
Doposiaľ potrebovali podobné technológie vypracovanie špeciálneho softvéru, avšak teraz Apple predstavilo operačný systém macOS 12 Monterey, v ktorom je už integrované rozhranie Object Capture API. Celý proces sa tak zrýchli a zjednoduší, pokiaľ ho budete používať s podporovanými programami.
1. Diktovanie textu
Ak vlastníte akýkoľvek MacBook, Mac mini alebo iMac s procesorom M1, M1 Pro či M1 Max, môžete sa tešiť aj na funkciu prepracovaného diktovania textu, ktorá vám umožní diktovať a prepisovať text do akéhokoľvek okna, kde ho zadáte. Je to v podstate rovnaké ako v operačnom systéme iOS a iPadOS, kde Apple roky používa platformu ARM.
Procesory Apple Sillicon samozrejme neponúkajú len vysoký výkon ale aj perfektnú mieru zabezpečenia. Všetky vykonané úkony teda zostávajú na zariadení a sú úplne offline.
No a pokiaľ vlastníte počítač s Intelom, máme pre vás aspoň jednu dobrú správu. Aj tu bude možné diktovať text avšak ten bude obmedzený časovým limitom 60 sekúnd.