Spoločnosť Apple urobila v roku 2015 krok, pomocou ktorého chcela pomôcť svojim používateľom aby si na svojich iPhonoch mohli ušetriť nejaké to percento batérie počas celodenného používania.
Vznikol teda „Low Power Battery Mode“ alebo režim slabej batérie, ktorý sa vám pripomenie vždy, keď akumulátoru zostáva už len 20 % energie. Ak však vlastníte iPhone, určite viete, že si toto nastavenie môžete aktivovať pokojne aj vtedy, keď máte 100 % batérie. Má to ale zmysel?
Na túto otázku nám odpovedal test od youtubera PhoneBuff, ktorý sa postaral o naozaj precízne porovnanie. Použil v ňom dva iPhony ovládané robotom, pričom na jednom z nich bol aktivovaný režim slabej batérie a na druhom zas nie. Výsledok je veľmi prekvapivý.
Ešte predtým, než sa k nemu ale dostaneme, si treba povedať, že samotné nastavenie mierne obmedzuje výkon zariadenia (takže niektoré procesy trvajú dlhšie), eliminuje procesy na pozadí a taktiež sa snaží využívať jas čo najefektívnejšie. Človek teda počas jeho používania môže pocítiť mierne obmedzenia – hoci nejde o nič zásadné.
Má zmysel používať režim slabej batérie alebo nie?
Napriek tomu, že to vyzerá jednoducho, ku vytúženému výsledku bolo potrebné vykonať až tri samostatné testy, aby sme videli zásadnejší rozdiel. Pri prvom štandardnom porovnaní totiž autor videa dosiahol len 3 % rozdiel vo výdrži, čo v praxi predstavovalo asi 5 minút používania zariadenia navyše.
Takáto hodnota sa môže považovať dokonca za štatistickú odchýlku, a tak sa nepodarilo preukázať, že režim slabej batérie skutočne funguje.
Nasledoval však ďalší test, ktorý bol viac prispôsobený skutočným podmienkam každodenného náročného používania zariadenia a v jeho závere sme sa dostali na omnoho zaujímavejšie číslo.
Keď sa jeden iPhone v štandardnom režime úplne vybil, na tom druhom v úspornom režime svietilo ešte 13 % batérie. To môže v bežnom živote predstavovať pokojne aj hodinu používania navyše, čo sa vcelku oplatí.
Dá sa teda povedať, že režim slabej batérie skutočne funguje a bez problémov vám pridá desiatky minút používania na jedno nabitie. Na strane druhej, táto technológia nedokáže žiadne zázraky a preto ju nemusíte používať celý deň.
Dajte nám vedieť, aké s ňou máte skúsenosti vy.