Keď spoločnosť Apple na WWDC 2020 oznámila, že plánuje vyrábať svoje vlastné procesory pod označením Apple Sillicon, zostali sme skeptickí. Bolo tu predsa veľa iných značiek, ktoré majú s výrobou čipov dlhoročné skúsenosti a technologický gigant mal ambície výhradne s platformou ARM.

S odstupom času sa, ale ukázalo, že akékoľvek obavy neboli na mieste, nakoľko nové riešenie doslova oživilo počítače Mac a pridalo do nich akúsi novú krv. Stačí sa pozrieť na obrovský výkon základných modelov, či ich celodennú výdrž batérie na jedno nabitie. Nič podobné zatiaľ nedokáže žiadna iná značka.

Museli sme robiť kompromisy 

Samozrejme, s prechodom na úplne inú platformu sme si museli postupne zvykať na určité kompromisy. Tým najväčším je azda to, že na počítače s procesorom M1 alebo M2 zatiaľ nenainštalujete Windows cez Bootcamp.

Áno, keď si raz kúpite Mac, asi ho chcete používať s MacOS. Netreba však zabúdať, že veľa profesionálov vyžaduje aj sekundárny operačný systém, nakoľko mnoho apiek nie je na platforme od Apple podporovaných.

Navyše po prechode na ARM čipy museli všetky programy vyvinuté na procesoroch pre Intel pracovať skrz emulátor Rosetta 2, až kým ich samotní vývojári neprepracovali. Apple však túto technológiu zvládlo doslova bravúrne, vďaka čomu ste veľakrát ani nevedeli, že tá či oná apka nebola zatiaľ optimalizovaná pre nové čipy. Kde je teda hlavný problém?

Najväčší nedostatok platformy Apple Sillicon sú displeje

Mac M1
Zdroj: SvetApple

To, čo sa nám na platforme Apple Sillicon skutočne nepáči je politika, v rámci ktorej je na Macoch možné používať iba jeden externý displej. Všetko to začalo v roku 2020 s príchodom čipu M1, kedy sme si mysleli, že ide len o počiatočné hardvérové obmedzenie, ktoré budúca generácia procesora odstráni. V roku 2022, ale Apple predstavilo čip M2 a všetko zostalo úplne rovnaké.

Jedinou alternatívou, ako môžeme na platforme ARM Apple Sillicon používať viac než jeden externý displej je nákup drahšieho Macu, v ktorom sa nachádza čip M1 Pro, M1 Max alebo M1 Ultra. Už stredná verzia čipov zvláda pripojenie až troch displejov s extrémnym rozlíšením 6K a jedného displeja s rozlíšením 4K.

Apple M1 displeje
Zdroj: Apple

A hoci je pravda, že verzie Pro, Max a Ultra prinášajú podstatne vyšší výpočtový výkon, na základe výsledkov rôznych testov sme presvedčení o tom, že by bolo možné ku jednému čipu M1 / M2 pridať aspoň dva externé 4K monitory. V súčasnosti je podporovaný len jeden 6K monitor s frekvenciou 60 Hz.

Prečítajte si tiež  Apple s iOS 16 bojuje proti domácemu násiliu. Pozrite sa ako

Existuje riešenie, no nie je stopercentné

Dobrou správou pre vás ale je, že aj keď nejde o oficiálnu cestu, predsa len existuje spôsob, ako na základných Macoch používať viacero displejov súčasne. Písali sme o ňom ešte v roku 2020, keď youtuber Ruslan Tulupov napojil na jeden Mac mini s čipom M1 až 6 samostatných displejov a jeden MacBook Air (taktiež s čipom M1) až 5 displejov.

Na tento experiment si však musel zaobstarať celú škálu príslušenstva, ktoré jednak nie je lacné a na strane druhej celé prepojenie značne komplikuje. Menovite išlo o:

  • Jeden adaptér StarTech USB 3.0 na DisplayPort 4K
  • Duálny adaptér StarTech USB 3.0 na DisplayPort 4K
  • Adaptér StarTech USB 3.0 na HDMI 4K
  • Dokovacia stanica CalDigit TS3 Thunderbolt 3

Nakoniec teda musíme skonštatovať, že Apple pravdepodobne umelo a cielene zakazuje používateľom, aby na svojich základných Macoch mohli využívať viac ako jeden 6K (60 Hz) externý displej.

Tento prístup sa nám, ale nepáči a dúfame, že ho v Cupertine čoskoro prehodnotia. Veď ani základný Macbook Air 2022 nie je žiaden „lacný špás“.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -