Možno, že ste o tom nikdy nepočuli, no medzi spoločnosťami Apple a Google panuje už roky interná dohoda. Technologický gigant prevádzkujúci najväčší vyhľadávací nástroj platí výrobcovi iPhonov niekoľko miliárd dolárov ročne len za to, že Google používa ako predvolený prehliadač v iOS a Safari. Je to snaha zostať jednotkou na trhu.

Tieto praktiky sa, ale celkom nepáčia americkým protimonopolným úradom, ktoré v tejto veci začali oficiálne konať. Google je vyšetrované z porušovania zákona a práve jeho spolupráca so spoločnosťou Apple je na súde často preberaná. Pred pár dňami sme vás napríklad informovali, že práve tento súd odkryl internú prezentáciu spoločnosti Apple, na ktorej bolo napísané, že „Android je masívne sledovacie zariadenie„.

Ako, ale teraz píše portál 9to5mac, zďaleka to nie je jediné zaujímavé zistenie, ktoré odkryl spomínaný súdny proces. Google totiž v minulosti chcel, aby Apple začalo do iPhonu vkladať natívnu aplikáciu, ktorá by tu bola dostupná už po prvom zapnutí zariadenia. Používatelia by si ju tak nemuseli sťahovať z App Store.

Stretnutie šéfov technologických gigantov 

S týmto nápadom vraj prišiel šéf Google Sundaro Pichai, pričom ho slovne odprezentoval šéfovi spoločnosti Apple, Timovi Cookovi, s ktorým sa stretáva približne raz do roka. Tomu sa však tento nápad nezdal, pretože pokiaľ by bola v iPhone aplikácia Google, automaticky by výrazne konkurovala prehliadaču Safari a teda natívnemu riešeniu spoločnosti Apple.

Pichai však v rozhovore zdôraznil, že cieľom nebolo prekonať Safari, ale naopak zlepšiť používateľskú skúsenosť zákazníkov spoločnosti Apple s ich iPhonom. Aby sme to lepšie vysvetlili, Google sa domnieva, že jedna z funkcii, ktorá na Androide veľmi dobre funguje a zvyšuje záujem o jeho používanie je vstavaná aplikácia Google.

Cookovi vraj bolo prisľúbené aj to, že Google by tento typ produktu podporoval v budúcnosti ešte veľa rokov.

Musel vedieť, že to skončí fiaskom 

Pichai však sám musel vedieť, ako toto jednanie dopadne. Spoločnosť Apple totiž mala s Google hlbšiu spoluprácu medzi rokmi 2007 až 2012, keď iPhone používal vstavané funkcie ako YouTube či mapy s podporou podkladov Google Maps.

Všetko sa však zmenilo s príchodom operačného systému iOS 6, ktorý bol k dispozícii pre používateľov v rovnakom čase, ako iPhone 5.

Apple tým dalo jasne najavo, že so spoločnosťou Google nechce spolupracovať až na tak hlbokej úrovni, ako si to v Mountain View predstavovali. Pichai sa však zrejme držal príslovia „za pokus nič nedáš“ a predsa to na Cooka skúsil. Úspešný však nebol.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako nastaviť Apple Watch pre presnejšie meranie tréningov

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -