Internet je úžasné miesto, no je na ňom plno nástrah a presne preto musíte byť vždy v strehu. Online podvodníci už prestali pracovať okato a namiesto toho zvolili sofistikované stratégie, na ktoré dokáže naletieť takmer každý. Pokiaľ vás nachytajú, môže to byť poriadne drahé.

Stačí mala nepozornosť a ľudia nenávratne strácajú stovky, tisíce či dokonca státisíce eur. Aj to je dôvod, prečo sme si pre vás pripravili nasledujúci článok. Odporúčame ho ukázať aj vašim rodičom, starým rodičom prípadne seniorom, ktorí sú vo vašom okolí a ktorí bývajú najčastejšie terčom podvodníkov. Len prevencia dokáže tieto útoky v čo najväčšej miere zastaviť.

1. Podvodné stránky vyzerajú až moc dobre na to, aby boli skutočné

Začať by sme mohli asi tým, ako vyzerajú podvodné internetové stránky. Žijeme v roku 2024, kedy podvodníci bez najmenšieho problému dokážu zneužiť dizajn, logo a dokonca aj články známeho webu, ktorý prakticky celý okopírujú a spustia ho na vlastnej URL adrese, ktorá sa náramne podobá tej skutočnej (nenápadne vymenia písmenko, použijú pomlčku a podobne).

Najčastejšie volia podvodníci dôveryhodné spravodajské weby, no môže ísť aj o internetové stránky rôznych spoločností, špedičných služieb a podobne.

Podvodníci sa ľudí snažia nalákať rôznymi spôsobmi. Niekedy je to extrémne lacný produkt, napríklad iphone 15 Pro Max len za 10 €, inokedy zneužijú známu tvár (prezident, politik, herec, spevák a podobne) a napíšu, ako výhodne investovala a že by ste to mali skúsiť aj vy.

Keďže sú tieto ponuky na relevantných internetových stránkach, ľuďom to nemusí prísť zvláštne a nechajú sa nachytať. Na webe vypíšu dotazník (meno, e-mailová adresa, telefónne číslo atď) a následne ich kybernetickí zločinci priamo kontaktujú.

2. Volať môžu zo slovenských čísel, komunikovať sa budú snažiť aj mailom či cez videohovory

Veľa ľudí je zvyknutých na to, že cudzie telefónne čísla zo zahraničia nedvíhajú, pretože ich považujú za podvodné. Čo však v situácii, keď vám zavolá cudzie telefónne číslo so slovenskou predvoľbou? Pravdepodobne ho zdvihnete a informujete sa, čo od vás volajúci potrebuje.

Možno to mnohých prekvapí, no v dnešnej dobe majú podvodníci aj slovenské čísla, hoci sa práve nachádzajú v úplne inej krajine. Aj preto si na to treba dávať obrovský pozor.

Kontaktovať vás navyše budú aj cez e-mail, kde vám môžu poslať napríklad zmluvné podmienky (samozrejme sú fiktívne, prípadne okopírované od reálnych spoločností, ktoré o ničom nevedia).

Navyše títo podvodníci chcú minimalizovať svoje stopy a preto sa namiesto vymieňania textových správ pokúšajú o kontakt s osobou priamo cez služby ako Zoom, Google Meet a podobne.

Okrem iného je to stratégia, v rámci ktorej s vami dokážu nonstop komunikovať a často vás nenápadným alebo aj úplne priamym nátlakom navádzajú k tomu, aby ste im zaplatili, alebo ste v nepozornosti urobili chybu, vďaka ktorej vám ukradnú peniaze (napríklad niekde do falošného dotazníka vyplnili čísla od svojej kreditnej / debetnej karty).

3. Pozor na zdieľaný prístup

hacker
Zdroj: Unsplash / Kenny Eliason

Obzvlášť veľký pozor si musíte dávať aj na vzdialený prístup cez aplikácie ako TeamViewer, AnyDesk, QuickSupport, Supremo Mobile Assist, RemoteDroid a podobne. Samotný vzdialený prístup sa často označuje skratkami RAT (Remote Access Tool) alebo mRAT (Mobile Remote Access Tool).

Prečítajte si tiež  iPhone 13 je po Vianociach najpredávanejší model na Slovensku. Kúpite ho za perfektnú cenu

Pokiaľ vás nútia nainštalovať si tieto apky do počítača, ich zámerom je získať online prístup do vášho zariadenia, prípadne sledovať, čo na svojom počítači robíte.

Môžu vidieť prehľad o vašich bankových údajoch, prihlasovacie mená a heslá či ďalšie informácie, ktoré si chce každý človek nechať sám pre seba.

4. Dajú vám aj certifikát. Urobili ho za 5 minút v grafickom programe 

Aby si podvodníci získali vašu dôveru, často skúšajú rôzne triky, aby potvrdili, že sú relevantní – hoci majú úplne iné záujmy. Vypýtali ste si od nich certifikát, prípadne vám ho sami poslali a vyzerá reálne?

Nebuďte naivní. V dnešnej dobe sa podobné certifikáty dajú sfalšovať v priebehu niekoľkých minút. Stačí na to skúsený grafik, dobrý program a človek to zvládne aj s notebookom v kaviarni.

Hoci bývajú certifikáty často dobre spracované, nachádzajú sa na nich rôzne logá (niekedy aj známych firiem), za žiadnych okolností im neverte. Ani meno osoby, ktorá je na certifikáte uvedená samozrejme NIE JE skutočné!

5. Chcú od vás občiansky preukaz alebo pas? Nič im NEPOSIELAJTE

Doklady totožnosti obsahujú citlivé údaje a dáta, ktoré by nemal vidieť nikto okrem vás (s výnimkou finančných inštitúcií, úradov, polície a podobne). Občiansky preukaz alebo pas môžu podvodníci zneužiť – napríklad na získanie pôžičky v inej krajine, prípadne ho sfalšovať.

Podvodníci zachádzajú dokonca až tak ďaleko, že si od ľudí pýtajú tvárovú biometriu (cez webkameru naskenujú vašu tvár)! Toto všetko cez telefón. Nikdy, ale prosím nikdy im na toto neskočte. Je to veľmi nebezpečné.

A ak by aj občiansky nezneužili, keď im ho pošlete, dávate im možnosť na to, aby vás vydierali tým, že ho majú k dispozícii. Pokiaľ sa vám to stalo, občiansky preukaz si dajte urýchlene vymeniť.

6. Nevedia po slovensky alebo majú rusky, anglický, indický či iný prízvuk? Rovno to zložte

Nadviazal s vami komunikáciu niekto, kto nehovorí dobre po slovensky, má zvláštny anglický, indický alebo ruský prízvuk, prípadne komunikuje zvláštne a snaží sa od vás získať peniaze? Okamžite zložte. Podvodníci využívajú rôzne zámienky. Často lákajú na výhodné investície, nezaplatené poštovné / clo a podobne.

Iný prízvuk majú títo ľudia preto, lebo to nie sú Slováci a na Slovensku sa ani nenachádzajú, aby ich nebolo možné identifikovať, alebo vystopovať. Častokrát sa môžu nachádzať tisícky kilometrov od vás, odkiaľ sa vás snažia nalákať na svoj podvod! Neskočte im na to.

7. Čísla kariet si strážte ako oko v hlave. Nikde ich nepíšte ani nefoťte

Revolut
Zdroj: Unsplash / Cardmapr.nl

Tu platí to isté, čo pri občianskych preukazoch. Akonáhle od vás podvodníci pýtajú čísla kariet, chcú aby ste ich zadali na internetové stránky, ktoré vám oni sami pošlú, prípadne si pýtajú fotografie vašich kariet, je prakticky isté, že ide o podvod. Keď im ich dáte, okamžite vám začnú strhávať z účtu peniaze.

Prečítajte si tiež  Apple testuje na Slovensku extrémne vítanú novinku, ktorá už čoskoro dorazí do aplikácie Mapy

Niekedy sú to menšie sumy v jednotkách až desiatkach eur, no môže ísť aj o oveľa vyššie čiastky v stovkách či dokonca tisícoch eur. Je síce pravda, že v niektorých prípadoch vie banka tieto transakcie zablokovať, prípadne reklamovať, no zďaleka to nie je pravidlom.

Navyše akonáhle dáte podvodníkom svoju kreditnú / debetnú kartu, automaticky máte problém a musíte ju zablokovať v banke a nechať si vystaviť novú. To sú zbytočné starosti, ktoré musíte absolvovať a tiež náklady.

8. Rozšírený podvod s kuriérom, falošným partnerom (pilot, doktor, vojak), dopravnou nehodou či dedičom

Prišla vám SMS správa, že máte na pošte / u kuriéra tovar a treba zaplatiť CLO? Oslovil vás niekto na inzertnom portáli s prosbou, že po tovar (ktorý predávate) pošle kuriéra a ten vám zaplatí?

Zdroj: SvetApple

Zvyčajne chcú získať údaje od vašej kreditnej / debetnej karty, ktoré vyplníte na stránke pošty alebo špedičnej spoločnosti. Tieto stránky sú však FALOŠNÉ. Keď podvodníkom pošlete číslo karty, alebo iné údaje, automaticky vám môžu zmiznúť peniaze z účtu. Verte nám, na nič čakať nebudú. Vždy konajú veľmi rýchlo…

Falošný pilot, doktor, vojak (partner)

Absolútne nechutný podvod sa tiež zameriava prevažne na staršie osamelé ženy, ktorých osloví na sociálnej sieti neznámy muž.

Začína s nimi komunikovať a postupne si vybuduje vzťah. Nie je náhoda, že sa vždy predstaví ako pilot, vojak či doktor, ktorý náhle potrebuje peniaze, pretože sa nachádza v zahraničí a bez nich sa nedokáže vrátiť domov na Slovensku. Neverte tomu, opäť ide o podvod.

Vaše dieťa alebo vnúča malo dopravnú nehodu 

Kybernetickí zločinci radi zneužívajú emócie, pretože práve cez ne dokážu od ľudí vylákať peniaze. Ak vám zavolal policajt, hasič alebo ktokoľvek iný s tým, že vaše dieťa, vnúča alebo iný člen rodiny mal dopravnú nehodu (prípadne ju spôsobil) a tlačí na vás, aby ste mu poslali peniaze na operáciu, prípadne ho zachránili pred väzením, okamžite zložte. Slovákov takto okradli o státisíce eur!

Poznámka: Podvodníci si veľakrát prídu po peniaze v týchto prípadoch ku obeti domov, prípadne po obeť pošlú taxík, aby ju zaviezol na miesto, kde má peniaze odložiť. Výnimkou nie je po novom ani vkladanie peňazí do bitcoinových automatov (na Bitcoin).

Nie, nezdedili ste peniaze po zosnulom milionárovi 

Prišiel vám e-mail s tým, že ste jediný dedič milionárskeho impéria niekde v Afrike, Amerike, Nemecku alebo inej časti sveta po vašom vzdialenom príbuznom, o ktorom ste do danej chvíle ani nevedeli, že ho vlastne máte? Samozrejme, že je to hlúposť.

Ak začnete komunikovať, zlodeji si zvyknú vypýtať číslo karty, na ktorú vám „akože“ pošlú peniaze. V skutočnosti vám však všetko ukradnú. Je to už starší trik, no nie každý ho musí poznať. Aj preto naň upozorňujeme.

Naletel som, čo mám robiť? Nie je to hanba, konajte 

Pokiaľ ste naleteli podvodníkom, nie ste prví ani poslední. Presne preto to nie je žiadna hanba a nikto sa vám nebude smiať ani vás odsudzovať. Stať sa to môže úplne každému a aj keď sa v danom momente cítite zle a celá situácia je pre vás veľmi nekomfortná, to najhoršie čo môžete urobiť je, že ju nebudete riešiť.

Prečítajte si tiež  Polícia vám vypne auto na diaľku. Nová technológia, vďaka ktorej jej neujdete sa už testuje

Začať by ste mali tým, že s podvodníkmi UKONČÍTE akúkoľvek snahu o komunikáciu. Budú sa vás snažiť nalákať, že vám vaše peniaze pošlú späť, môžu vás aj dokonca vydierať. Ich jediným cieľom je, aby ste urobili chybu a ukradli vám ešte viac! Presne preto treba urobiť nasledujúce 4 kroky:

1. Okamžite zavolajte do banky 

Prvé, čo musíte urobiť je čo najrýchlejšie zavolať do banky. Tá vám zablokuje kartu (takže podvodníci nebudú mať prístup ku vášmu účtu).

Rovnako vám odporúčame zájsť do banky osobne a vypýtať si nové prihlasovacie údaje od všetkých vašich účtov. V banke môžete požiadať aj o reklamáciu platby. Je síce pravda, že v týchto prípadoch býva často zablokovaná, ale jeden nikdy nevie.

Nezabudnite si vytlačiť si čo najviac dôkazov, prípadne konverzáciu (správy, e-maily), ktorú ste viedli s podvodníkmi.

2. Zájdite na políciu a podajte trestné oznámenie 

Pokiaľ sa vám niečo takéto stane, druhým krokom je cesta na políciu, kde môžete podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Je síce málo pravdepodobné, že sa dočkáte úspechu a polícia týchto zločincov vypátra, no za snahu nič nedáte. Aj v tomto prípade odporúčame vytlačiť si čo najviac dôkazov, prípadne konverzáciu s podvodníkmi.

3. Nový občiansky preukaz alebo pas 

Ak ste poslali úplne cudzej osobe informácie o vašom občianskom preukaze / pase, prípadne rovno fotografie, ani nerozmýšľajte nad tým, či si ho ísť meniť alebo nie. Platí to aj v prípade, že ste to urobili niekoľko mesiacov dozadu.

Vybaviť si nový občiansky preukaz alebo pas je krok, ktorý musíte spraviť, nakoľko sa vystavujete rôznym rizikám. Podvodníci tieto doklady môžu zneužiť na trestnú činnosť, sfalšovať ich a v najhorších prípadoch si na ne zobrať rôzne pôžičky a podobne. Aj keď to znie ako z amerického filmu, nemali by ste to podceňovať. Fakt sa to môže stať.

4. Preinštalujte si telefón aj počítač 

Pokiaľ ste s podvodníkmi komunikovali cez svoj telefón alebo počítač, prípadne tablet, všetky tieto zariadenie preinštalujte. V dnešnej dobe existujú rôzne možnosti, ako vás mohli hacknúť a následne budú mať prístup do vášho zariadenia bez toho, aby ste o tom tušili. Je to síce otravný proces, ale istota je gulomet.

A ak ste oklamaní neboli, ale o týchto podvodoch počúvate často, prípadne chcete zabrániť tomu, aby sa stal obeťou podvodu ktokoľvek z vášho okolia, skúste mu tento článok poslať, prípadne ho zdieľať na sociálnych sieťach. Odporúčame ho tiež čítať priamo s vašimi rodičmi a starými rodičmi, pričom im lepšie vysvetlíte, ako niektoré podvody fungujú a na čo si dať pozor. Veď koho iného by mali počúvať, keď nie vás?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -