Hoci je Slovensko len malá krajina, inteligentné hodinky Apple Watch sú v našich končinách veľmi populárne. Aj napriek ich vyššej cene ponúkajú optimálny výkon, množstvo senzorov a samozrejme moderné technológie, s ktorými je ich používanie veľmi pohodlné. Napriek tomu ho zďaleka nemôžeme označiť za stopercentné.

Prvé Apple Watch s LTE prišli na trh ešte v roku 2017 a boli nimi pôvodné Apple Watch Series 3. generácie. Aj keď šlo o vynikajúcu funkciu, vďaka ktorej už nebolo potrebné mať blízko hodiniek spárovaný iPhone, obrovské množstvo používateľov po celom svete sa muselo zmieriť s tým, že LTE nebudú môcť používať, pretože spoločnosť Apple ho v ich krajine jednoducho v danom čase nepodporovala. Patrili sme medzi nich aj my, Slováci.

Časy sa však pohli a aj na našom trhu sa objavili Apple Watch s podporou LTE, ktoré sa tu pôvodne vôbec nepredávali. Túto funkciu získate buď kúpou modelu z nehrdzavejúcej ocele (Series 9) alebo kúpou Apple Watch Ultra 2.

A aj keď to znie pozitívne, máme pre vás zlé správy. Hoci od pôvodného uvedenia prvých Apple Watch Series 3 s LTE ubehlo už cez šesť rokov, do dnešných dní si nevieme túto technológiu užívať na našom malom trhu a vyzerá to tak, že sa to v dohľadnom čase nezmení.

V súčasnosti na ňom operujú štyria mobilní operátori: Telekom, Oragne, O2 a 4ka no žiaľ ani v jednom prípade nie je možné využívať eSIM podporu v Apple Watch.

Prečo je to však také komplikované, keď to v prípade konkurenčných hodiniek funguje? Na vine je hlavne spoločnosť Apple.

Nie je podpora eSIM ako podpora eSIM 

Apple Watch
Zdroj: Unsplash / Sid Ramirez (úprava redakcie)

Zatiaľ čo iní konkurenti podporujú eSIM karty v inteligentných hodinkách s tým, že môžu mať úplne iné telefónne číslo, ako smartfón, s ktorým sú prepojené, v prípade Apple Watch Cellular je to presne naopak.

Zariadenie z Cupertina sa spolieha na špeciálny patent spoločnosti Apple, v rámci ktorého je jedno telefónne číslo zdieľané ako pre hodinky, tak aj pre iPhone.

Aj keď ide o mimoriadne praktické riešenie, Apple Watch žiaľ chýba režim, v rámci ktorého by mohli byť napojené na druhé telefónne číslo a preto je funkcionalita s označením „LTE“ v našich končinách zatiaľ totálne nepoužiteľná.

Jej zavedenie do praxe je navyše veľmi komplikované a hlavne finančne náročné, takže môžeme predpokladať, že tunajší mobilní operátori ju jednoducho nepovažujú za prioritu. Predsa len je slovenský trh malý.

Na druhej strane, v susedných krajinách ako Maďarsko, Rakúsko či Česko už LTE Apple Watch bez akýchkoľvek problémov fungujú, pričom s podporou prichádzajú stále noví a noví operátori. Snáď sa to teda čoskoro zmení aj u nás. Nechajme sa prekvapiť a o všetkom vás budeme informovať.

Prečítajte si tiež  Ak máte tento iPhone, rýchlo ho predajte

Ako rozlíšim LTE model Apple Watch od klasickej Wi-Fi + GPS verzie?

Apple Watch
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

Aj keď vyzerajú LTE Apple Watch na prvý pohľad úplne rovnako, ako štandardná verzia bez podpory mobilného pripojenia, predsa existuje jeden detail, na základe ktorého je ich možné odlíšiť. Nachádza sa na digitálnej korunke.

Ako už asi tušíte, pokiaľ sa na tomto prvku vyskytuje úzky červený pásik, v takomto prípade ide skutočne o Apple Watch LTE. Naopak, ak tu tento pásik nie je, ide o klasickú lacnejšiu verziu. Hodí sa to vedieť najmä vtedy, keď kupujete hodinky z druhej ruky.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -