Ak si používateľ iPhonu pravdepodobne vieš, že baterka v tomto zariadení nie je práve najideálnejšia – mohla by byť lepšia. Všetko sa dá samozrejme riešiť. Pomocou ochranných púzdier so zabudovanou batériou ľahko a efektívne predĺžiš jej život. Taktiež vedia pomôcť externé nabíjačky, ktoré sú malé, kompaktné a strčíš ich aj do vrecka nohavíc. Ak si ale pohodlný a chceš baterku radšej ušetriť, nie je to problém. Tu ti ukážeme 3 najzákladnejšie tipy, ako ušetriť baterku na iPhone.
1) Signál
Začneme niečim, čo tvoj iPhone vysiela prakticky nonstop, no ty to nevidíš a ani nepočuješ. Je to signál a je jedno či pochádza z mobilných dát, wifi alebo bluetooth. Akonáhle je zapnutý, neustále beží a prijíma, prípadne odosiela informácie. Pokiaľ potrebuješ denne ušetriť viac batérie, začať by si mal určite tu. Práve to ťa často pripravuje o drahocenné percentá, ktoré potom šetríš, len aby si prišiel domov so zapnutým telefónom.
To, ako vypnúť wifi a bluetooth asi vieš, stačí vytiahnuť lištu s ovládacím centrom smerom hore a stlačiť jednotlivé ikonky. Mobilné dáta sa ale vypínajú trošku komplikovanejším spôsobom. Musíš otvoriť Nastavenia, vyber Mobilné a úplne hore rozhodni, či ich chceš mať zapnuté alebo vypnuté. Pravda, nie je to úplne jednoduché, ale snáď sa už čoskoro dočkáme aj pridania zapnutia/vypnutia mobilných dát priamo v ovládacom centre.
2) Jas
Jas je niečo, čo na tvojom iPhone berie ako najviac batérie. Nie je veľa iných procesov, ktoré by dokázali tak vybiť tvoj iPhone ako práve silný jas. Presne preto ho nemusíš mať vždy nastavený na maximum a sem tam ho môžeš aj stiahnuť, aby si ušetril baterku (a tiež svoje oči). Silný jas totižto určite nemá dobrý vplyv ani na tvoj zrak, najmä ak sa do mobilu pozeráš v neskorých večerných hodinách. Tu nepomôže ani Night Shift.
Akonáhle začneš používať iPhone, dajme tomu s polovičným jasom, možno zobrazenie a farby nebudú až tak nádherné ako pri plnom jase, ale predĺžiš tým životnosť telefónu možno aj o hodinku a pol denne. To je už skutočne nezanedbateľné číslo. Dobrý nápad je možno použiť aj funkciu automatického jasu, kedy telefón na základe vonkajších svetelných podmienokdokáže znížiť jas prirodzene. Používa na to senzor, zabudovaný nad reproduktorom, vďaka čomu sa tiež šetrí energia. Priprav sa ale, že ak bude jasno, jas ti pôjde naplno, čiže ti funkcia automatického jasu môže aj nepríjemne z baterky ubrať, bez toho, aby si si to uvedomoval.
3) Aplikácie na pozadí
Posledným dnešným veľkým žrútom batérie sú aplikácie na pozadí. Tvoj telefón totižto pracuje s mobilnými dátami aj pokiaľ máš telefón zamknutý. Automaticky aktualizuje aplikácie ako napríklad Facebook, Instagram či Snapchat, aby si mal vždy všetky informácie po ruke, akonáhle odomkneš telefón a otvoríš danú aplikáciu.
Pokiaľ chceš z vybraných aplikácií notifikácie, ponechaj ich zapnuté a pre tie, ktoré nepotrebuješ jednoducho refreshovanie vypni. Neprichádzaš totižto len o veľké množstvo baterky, ale aj o pomerne veľké množstvo dát, ktoré môžeš určite využiť aj rozumnejšie. Všetko môžeš obmedziť v Nastavenia>Všeobecné>Osviežovanie aplikácií na pozadí.