Tak ako každý rok (od 2014), Apple predstaví v septembri alebo októbri novú generáciu hodiniek Apple Watch. Pôjde o verziu Series 6, od ktorej majú ľudia veľké očakávania. Ak sa na novú verziu tešíte ako na „revolúciu“, možno by ste mali trochu spomaliť. Neočakáva sa, že výrazná zmena príde v roku 2020 ale až v roku 2021.
Apple Watch Series 6 – prečo neočakávame žiadnu veľkú zmenu?
To čo nám jablková spoločnosť predviedla pri Apple Watch Series 5 (2019) sa nedalo nazvať ináč ako sklamanie. Nový model skutočne nepriniesol takmer žiadne inovácie okrem always-on displeja a vstavaného kompasu. Medzi Apple Watch Series 3 (2017) a Series 4 (2018) bol oveľa väčší, medzigeneračný rozdiel. Tu si ale treba uvedomiť, čo je to vlastne „generácia“ v prípade týchto inteligentných hodiniek.
Hoci máme na trhu už piatu verziu, v podstate by sme mohli hovoriť len o druhej alebo tretej generácii. Cupertinský gigant aj v prípade prvých troch sérii hodiniek vylepšoval len veľmi pomaly a opatrne. Nového dizajnu sme sa tak dočkali až po troch rokoch. Dôvodom je dlhší životný cyklus produktu. Pravdepodobne len veľmi málo ľudí strieda Apple Watch každý rok. Ak si ich kúpite, predpokladá sa, že ich budete používať 2, 3 či dokonca 4 roky. No a vtedy už prechod na nový model dáva zmysel.
Veľkú zmenu teda neočakávame, lebo aktuálna generácie (alebo skôr „dizajnová generácia“) ešte nebola technologicky „vyčerpaná“. Novinka však určite prinesie zaujímavé a užitočné vylepšenia, ktoré oceníte.
Hovoríme napríklad o sledovaní hladiny kyslíku v krvi, sledovaní spánku, zásadnom vylepšení batérie, lepšom a výkonnejšom procesore a tak ďalej… Ak k tomu prirátame inovácie zo Series 5 (always-on a kompas), už to môže byť zaujímavé aj pre niekoho, kto vlastni Apple Watch Series 4 a minuloročný model ho sklamal.
Ak by však ani tieto novinky pre takéhoto človeka nestačili, v Apple sa pripravuje 7. séria hodiniek, ktorá sa svetu ukáže v septembri/októbri 2021. Práve pri nej by mohla jablková spoločnosť predviesť aktuálne dizajnové trendy a veľké technologické zmeny. Zároveň nám ukáže, akým smerom sa budú hodinky uberať v následujúcich troch rokoch.
Pekným príkladom je iPhone
Ak vám to niečo pripomína, tak to bude asi iPhone. Aj pri ňom sme každý rok svedkami výraznej recyklácie. iPhone X (2017), iPhone XS (2018) či iPhone 11 Pro (2019) sú zariadenia vychádzajúce z jednej a tej istej platformy. Apple nemení dizajn každé dva roky (tak ako to bolo kedysi), nakoľko sa inovácie postupne vyčerpávajú a všetci výrobcovia si musia veľmi dobre rozmyslieť, čo v akom roku predstavia. Druhým dôvodom je potom celková spokojnosť zákazníkov.
Boli by ste prekvapení, ale aj dnes existujú ľudia (a nie je ich tak málo), ktorí normálne fungujú s iPhonom 6, z roku 2014 (pravdepodobne s vymenenou batériou). Je jednoducho dobrý a primerané rýchly.
Nech teda Apple predstaví čokoľvek, takýchto zákazníkov je ťažké zaujať, kým im ich staré zariadenie spoľahlivo funguje a dostáva aktualizácie. Predsa len už vyšiel aj iPhone 11 Pro, ktorý je technologický úplne niekde inde. Týchto používateľov ale evidentne inovácia nezaujíma. Skôr si potrebujú prečítať správy, skontrolovať Facebook a takisto niekomu zavolať.
Len tak pre zaujímavosť, už nemeníme smartfón každý rok alebo každé dva roky (ako kedysi), ale doba sa predĺžuje na každé tri až každé štyri roky. Podobný trend je teda aj v priemysle s wearable zariadeniami a Apple Watch. Je to spoľahlivý produkt určený na viac ako 2 roky. Preto sa Apple neponáhľa so zásadným vylepšením…