V krajine vychádzajúceho slnka sa podarilo stanoviť nový rekord v prenose dát cez optické vlákna. Išlo pri tom o spojenie, ktoré malo niekoľko tisíc kilometrov a bez problémov prenieslo cez 300 Tb/s. To znie skoro neuveriteľne.

Aby sme boli presnejší, výskumníci dosiahli rýchlosť 319 terabitov za sekundu, pričom optické vlákna boli od seba oddelené na vzdialenosť cca 3 000 kilometrov. Všetky poznatky boli následne prezentované na konferencii OFC a prekvapili viacero expertov z technologického sveta ale aj zástupcov spoločností.

Pôvodný rekord bol prekonaný skoro o polovicu 

Ak vás zaujíma pôvodný rekord, ktorý bol len tak mimochodom stanovený v roku 2020, výskumníkom sa vtedy podarilo preniesť 178 Tb/s. Ešte skôr bola dosiahnutá rýchlosť internetu na úrovni 44,2 Tb/s za pomoci fotonického čipu, pri ktorej už experti jasali.

Dôležité je podotknúť, že napríklad NASA používa v porovnaní s týmito číslami len „primitívnu“ rýchlosť na úrovni 400 Gb/s. Bežní spotrebitelia pri najlepšom domcom internetovom pripojení môžu dosiahnuť cca 10 GB/s. Až pri týchto porovnaniach človek vidí, o akú revolúciu v skutočnosti ide.

Dostane sa to aj do bežnej prevádzky? 

Aby sa Japoncom podarilo to čo sa podarilo, na nový rekord využili namiesto konvenčného optického vlákna štyri „jadrá“ (sklenené trubice umiestnené vo vláknach), ktoré prenášali údaje.

Signály sa potom rozdelili na niekoľko vlnových dĺžok vysielaných súčasne za pomoci techniky známej ako multiplexovanie. Na prenos väčšieho množstva údajov bolo použité tretie pásmo (je zriedkavé), ktoré vzdialenosť prekonávalo za pomoci technológií optického zosilnenia.

No a hoci ste možno vyššie uvedenému dobre nerozumeli, pointa je taká, že aj keď boli technológie zložité a v bežnej prevádzke dnes prakticky neexistujú, sú relatívne kompatibilné a dajú sa napojiť. V budúcnosti nás teda môže čakať obrovský zlom v rýchlosti prenosu internetu, no na túto dobu si ešte budeme musieť počkať niekoľko rokov a na Slovensku zrejme aj desaťročí…

 

Prečítajte si tiež  Apple zastavuje predaj Apple Watch: Možno bude musieť zmeniť hardvér
Môže ťa zaujímať
- Reklama -