Apple včera predstavilo novú verziu operačného systému iOS v beta testovaní. Pokiaľ ste si mysleli, že Deep Fusion bola jediná novinka, ste na omyle. Toto je 7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1.

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1

Hoci Apple predstavilo operačný systém iOS 13.2 len vrámci beta testovania, už dnes poznáme novinky, ktoré sme pred tým neočakávali. No a hoci to už možno vyzeralo tak, že tu Apple nemá čo predstaviť. Opak je pravdou. Stále sa tu nájdu zaujímavé novinky a oveľa viac toho, čo sme určite nečakali.

7. AirPlay a Handoff

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 - svetapple.sk
7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 – svetapple.sk

Zmena, ktorú si možno na prvý pohľad ani nevšimnete. Jablková spoločnosť premenovala časť nastavení “Handoff” na “AirPlay & Handoff”. Dôvodom je pravdepodobne väčší dôraz, ktorý bude kladený na funkciu AirPlay a AirPlay 2. Tá sa týka predovšetkým moderných televízorov, ktoré umožňujú napríklad streamovanie domovskej obrazovky vášho zariadenia bez nutnosti použitia Apple TV.

To, čo sa nášho trhu možno zatiaľ až tak moc netýka je nová funkcia v Handoff. Objavilo sa tu povolenia/ zakázania prenosu dát do HomePodu. Jedná sa o novinku, ktorá má používateľom umožniť jednoduché prepínanie medzi iPhonom a HomePodom. V podstate len priblížite váš iPhone k inteligentnému reproduktoru a budete môcť jedným kliknutím na displej zariadenia prepínať hudbu.

6. Siri vám prečíta správy do vašich AirPods

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 - svetapple.sk

Príchod tejto funkcie je zaujímavý. Pôvodne mala byť vydaná už v základnej verzii iOS 13. Počas beta testovania sa ale pravdepodobne objavili problémy a Apple funkciu stiahlo. Teraz ju však vrámci iOS 13.2 beta 1 môžete povoliť cez Nastaveniach >Siri >Vyhľadávanie.

Pokiaľ to je možné, používateľ môže požiadať Siri aby prečítala správy. Samozrejme všetko len v tom prípade, že má v ušiach slúchadlá AirPods, ktoré sú spárované so zariadením. Tie využívajú na tento proces čip Apple H1. Je to v podstate systém “handsfree”. Inými slovami nebudete musieť odomykať iPhone.

5. DeepFusion

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 - svetapple.sk

Áno, všetci to už vieme ale nedalo nám to nespomenúť. iOS 13.2 beta 1 prišiel podľa očakávaní s funkciou Deep Fusion. Tá sa týka zariadení iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Ak máte minuloročný model XS, môžete na ňu zabudnúť podobne ako na nočný režim.

Pokiaľ neviete o čo sa jedná, môžete si pozrieť toto video, ktoré vám Deep Fusion ukáže v praxi. V skratke ide o softvérové vylepšenie, ktoré vám vytvorí fotografiu prepracovanú do posledného detailu. Zníži pri tom šum, vylepší textúru a zvýrazní aj detaily záberu.

4. Nové nastavenia ochrany osobných údajov

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 - svetapple.sk

Pri oboznámení o nastavení ochrany osobných údajov vrámci systému iOS 13.2 beta 1 si môžete všimnúť novú položku s názvom “výskum”. Zdá sa, že ide o prepínač, ktorý umožní používateľom sledovať to, čo skutočnosti zdieľajú s aplikáciou Research. Tú Apple predstavilo ešte na septembrovej Keynote.

Ako ste si ale asi sami všimli, táto aplikácia nie je zatiaľ vrámci iOS 13 k dispozícii. Rovnako tak to je aj v prípade iOS 13.2 beta 1. Napriek tomu je už v tomto prípade prítomné nastavenie o ochrane osobných údajov. To nám dáva do pozornosti fakt, že Research sa už čoskoro objaví možno aj v ďalšej beta verzii iOS 13.2.

3. Zoskupenie príslušenstva HomeKit

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 - svetapple.sk

Apple v novom update zapracovalo aj na organizácii a zoskupení príslušenstva vrámci HomeKitu. Nové možnosti nájdete v aplikácii na domovskej stránke. V zásade môžete po novom zoskupiť viacero zariadení vrámci HomeKitu do jedenej “dlaždice”. Možno nejde o veľkú vec ale ide o malé a dôležité vylepšenie, ktoré budú majitelia iPhonu a inteligentnej domácnosti stále viac a viac využívať.

2. Tweak v ovládacom centre

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 - svetapple.sk

V tomto prípade nejde žiadnu zásadnú novinku ale len malý a pekný detail. Je to ale fuk. Predsa len Apple je o detailoch a ľudia firmu práve pre ne tak moc obľubujú.

K dispozícii je v iOS 13.2 beta 1 aj nové vylepšenie v ovládacom centre. Konkrétne sa nachádza na lište hlasitosti. Pokiaľ k vášmu iPhonu pripojíte napríklad AirPods alebo slúchadlá od Beats, objaví sa tu ich malá ikonka. Nič dôležité, nič čo by nám možno akokoľvek pomohlo. Vyzerá to ale dobre a efektívne. Tým pádom môžeme povedať, že to spĺňa svoj účel…

1. Unikli AirPods 3

7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 - svetapple.sk
7 Pozoruhodných noviniek, funkcii a zmien v systéme iOS 13.2 Beta 1 – svetapple.sk

Na záver tu máme niečo, o čom sme vás informovali ešte včera. Vďaka novej beta verzii iOS 13.2 vieme ako budú vyzerať AirPods tretej generácie. Vlastne to vieme už dlhšie. Novinka na poli operačného systému nám ale tieto úniky potvrdila.

Všetko spôsobila možno na oko nevinná ikonka, ktorá sa sem dostala evidentne skôr ako mala. Zobrazuje AirPods, ktoré však nemajú klasický dizajn. Na svojom konci majú klasické štuple do uší. Vďaka ním by si mali používatelia vychutnávaj omnoho kvalitnejšie prehrávanie hudby ako kedykoľvek pred tým. Čo hovoríte na novinky vy?

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here