Aj keď sa AirTag môže javiť ako relatívne jednoduché zariadenie s prostým dizajnom, jeho vývoj trval dlhé roky.

Pôvodné predstavenie sa dokonca muselo niekoľkokrát odložiť, čoho dôvodom bola napríklad aj pandémia COVID-19. Nakoniec sme sa AirTagu dočkali 20. apríla 2021, pričom predaj začal presne o 10 dní neskôr, 30. apríla 2021.

A aj keď sa predáva len relatívne krátku dobu, už teraz sa začínajú objavovať rôzne špekulácie o jeho budúcom nástupcovi. Pozreli sme sa teda na všetko, čo od AirTagu 2. generácie môžeme očakávať v praxi a dostali sme sa ku niekoľkým vecným poznatkom.

Instagram Banner3 dôležité dizajnové zmeny  

V tejto časti článku v skratke popíšeme, aké dizajnové zmeny by mohol priniesť ďalší AirTag. Hoci je už súčasný model relatívne malý a kompaktný, prináša so sebou určité nedostatky, ktoré by bolo vhodné odstrániť alebo vylepšiť.

1. Hrúbka

Začnime veľkosťou samotného zariadenia. Apple navrhlo AirTag tak aby bol zaoblený a svojimi rozmermi pripomínal mincu. To je pravdepodobne preto aby si ho používateľ mohol schovať napríklad aj do peňaženky. Problém je však v tom, že hrúbka tohto sledovacieho prívesku je takmer 8 milimetrov a práve to môže byť zásadným problémom pre vyššie uvedené použitie.

Spoločnosť Apple by mala teda prepracovať rozmery súčasného AirTagu alebo predstaviť aspoň jeho tenšiu verziu, ktorá by sa dodávala napríklad v dizajne karty. Tú by ste si jednoducho založili medzi svoje kreditné karty alebo dokumenty a ani by ste o nej nevedeli.

2. Farba 

Áno, AirTag je len jednoduché príslušenstvo, ktoré spoločnosť Apple vyrába výhradne v bielej farbe. A aj keď si v zahraničí môžete dať na jeho plastovú časť vygravírovať text prípadne Emoji ikonu, oveľa ľahšie by sa rozlišoval, keby bol dostupný vo viacerých farebných prevedeniach. Okrem bielej by ste si tak mohli vybrať napríklad aj čiernu, žltú, modrú, červenú a ďalšie odtiene.

3. Otvor pre pútko 

To čo na AirTagu v súčasnosti chýba ako soľ je jednoduchý otvor na pútko. A aj keď by ste si mohli myslieť, že ho tu skrátka nebolo kde dať, pravda je celkom iná.

Existuje viacero pokusov, ktoré dokázali, že sa tu malá dierka predsa len dá vyvŕtať a to na mnohých miestach plastového šasi. Akonáhle je hotová, stačí do nej vložiť špagátik a následne si AirTag zavesiť kam len chcete. Strácate však záruku a samozrejme takýto postup zďaleka nezvládne každý.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 2 začína byť opäť otázny!

Je zvláštne, že spoločnosť Apple podobnú drobnosť do dizajnu tohto jednoduchého zariadenia nepridala. Očakávame ju teda v druhej generácii.

Otázne však ostáva, či sa tu naozaj ocitne, keďže firma doslova chce aby si používateľ zaobstaral aj originálne príslušenstvo, ktoré môže byť pokojne drahšie ako samotný AirTag.

Funkčnosť a batéria 

AirTag nie je zariadenie, ktoré by bolo určené na niekoľko činností súčasne. Aj preto bude pravdepodobne vždy vedieť robiť iba jednu vec a to vyhľadávať rôzne stratené (prípadne ukradnuté) predmety.

Aj v tomto smere sa však môžu udiať určité vylepšenia, ktoré jeho majitelia ocenia. Tak napríklad dosah Bluetooth by mohol byť o poznanie rozsiahlejší a taktiež by sa mohla zmeniť celková batériová technológia. Ak by mal AirTag schudnúť na hrúbke, Apple by v podstate ani nemalo na výber.

Súčasná verzia obsahuje vymeniteľnú batériu s označením CR2032, ktorej dĺžka životnosti je cca 1 rok.

AirTag
Zdroj: svetapple.sk

Keby tu však bola použitá vstavaná batéria s možnosťou bezdrôtového dobíjania (napríklad z nabíjačky pre Apple Watch), išlo by o lepšie riešenie. Otázne však zostáva ako by to zasiahlo do výslednej ceny produktu.

Spomenúť tiež môžeme podporu niekoľkých ďalších funkcií ako vyhľadávanie predmetov z rodinného zdieľania, možnosť zmeny vyhľadávacieho tónu alebo rôznych upozornení v prípade zabudnutia alebo straty zariadenia. Apple má skrátka stále na čom pracovať no nečakajte revolúciu.

Kedy príde AirTag druhej generácie na trh a koľko bude stáť? 

Ako sme už napísali na začiatku, súčasná generácia AirTagu neoslávila od svojho predstavenia zatiaľ ani rok. Aj to je jeden z dôvodov, prečo jej nástupcu zrejme ešte pomerne dlhú dobu neuvidíme. Ak to bude podobne ako pri prvých AirPods, vylepšený AirTag môže prísť na trh až niekedy v roku 2024 či dokonca neskôr.

Stále je tu ale príležitosť aby Apple predstavilo prepracovanú verziu, ktorá bude mať síce rovnaké technológie ako tá súčasná avšak poskytne napríklad iný tvar (bude menšia alebo výrazne užšia). Ak by vznikla takáto alternatíva, na trhu by sa mohla objaviť aj v roku 2023!

No a čo cena? Primárny nástupca AirTagu bude stáť po troch rokoch pravdepodobne rovnako ako jeho aktuálna generácia. To znamená, že za balenie jedného kusu zaplatíte 35,00 € a za balenie štyroch kusov potom 119,99 €.

Pokiaľ by sa ale Apple rozhodlo vyrobiť aj „Pro“ model so vstavaným akumulátorom, bezdrôtovým nabíjaním či ďalšími bonusovými funkciami, pokojne by si zaň mohlo vypýtať napríklad aj 45 €, respektíve 159,99 € v prípade balenia štyroch kusov.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na to, ako sa od roku 2001 zmenil operačný systém macOS!

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.