Aj keď má hlasový asistent Siri už viac ako 10 rokov, do dnešnej chvíle sa nenaučil po slovensky ani po česky. Teraz to však vyzerá tak, že by v blízkej budúcnosti mohol vedieť aspoň susedný jazyk. Ako píše česká Mobilmania, technologický gigant z Cupertina zverejnil dva inzeráty na pracovné pozície vo svojej írskej centrále, ktoré súvisia práve s vývojom Siri v českom jazyku.

Prvá pracovná pozícia nesie názov Technical Translator – Czech a v jej popise sa píše, že prípadný záujemca sa pripojí k tímu, ktorý zodpovedá za českú lokalizáciu služieb spoločnosti Apple a takisto hlasového asistenta Siri. Týmto firma jasne naznačila, že na ďalších jazykových mutáciach intenzívne pracuje. Žiaľ, zrejme sa moc neponáhľa.

- Reklama -

Druhá pracovná ponuka nesie názov Annotation Analyst for Czech Language, pričom rovnako ako tá prvá má priamy súvis so Siri. Budúci pracovník by mal pracovať s tímom na zlepšení používateľského zážitku z hlasového asistenta. Apple tu preto vyžaduje znalosť konkurenčných systémov ako aj dokonalé schopnosti pre ovládanie Siri.

Prvotriedny český jazyk podmienkou  

SiriTak ako by sa dalo v prípade týchto pozícii očakávať, záujemca musí ovládať český jazyk a jeho gramatiku do posledných detailov. Rovnako tak musí mať aj znalosť českej kultúry a reálií.

Pokiaľ teda žijete u našich susedov, viete dobre po anglicky a myslíte si, že by ste sa na podobnú pozíciu hodili, pokojne vyskúšajte kontaktovať spoločnosť Apple. Možno vám to vyjde. Upozorňujeme ale, že Apple tiež požaduje dokonalú znalosť českých nárečí a schopnosť rozoznať ich bez akýchkoľvek problémov. A s tým už môže mať rodený Slovák problém.

Zatiaľ iba pracovné ponuky 

Hoci to pôsobí nádejne, pri spoločnosti Apple treba byť vždy opatrný. Aj keď to vyzerá tak, že hlasový asistent pre český trh je vo vývoji, vyššie uvedené pracovné ponuky s ním napokon vôbec nemusia súvisieť.

Technologický gigant môže napríklad len hľadať človeka, ktorý mu pomôže lokalizovať svoje služby v Česku, s čím súvisí aj hlasový asistent Siri, ktorý s nimi musí vedieť pracovať. Nutne to teda neznamená, že ide o vývoj českej Siri.

Na druhú stranu, podobných únikov už bolo relatívne dosť a ak by Apple začalo pridávať ďalšie jazyky, bol by to krásny bonus pre všetkých Apple používateľov po celom svete. Ovládať Siri po anglicky síce zvládne skoro každý, no zároveň sa asi zhodneme na tom, že to nie je celkom ono. Ak by asistent rozprával našou rodnou rečou, používanie by bolo oveľa prirodzenejšie.

Pre Slovákov nemá Apple v Írsku takmer nič. V minulosti ale hľadalo ľudí na rovnaké pozície súvisiace so Siri

Siri v slovenskom jazyku? V iOS 14 to vyzerá sľubne.
Apple malo rovnaké pozície otvorené aj pre slovensky hovoriacich ľudí už v roku 2020 – Apple / úprava redakcie

Určite vás v súvislosti s vyššie uvedeným zaujíma aj to, aké pracovné ponuky má v Írsku spoločnosť Apple pre obyvateľov Slovenska – respektíve ľudí, ktorí ovládajú slovenský jazyk.

Možno budete prekvapení, no zamestnať sa môžete napríklad na pozíciách Customer Service Advisor – Slovak speaking, SWE – Localisation QA Engineer – Slovak – L&RE a SWE – Technical Translator (Slovak), Localisation & Release Engineering.

A aj keď sa v každej z nich spomína slovenčina, nikde sa už nespomína hlasový asistent Siri. No a ak ste sklamaní, máme pre vás aj dobrú správu. Apple totiž ešte v roku 2020 zverejnilo inzeráty, v ktorých hľadalo ľudí hovoriacich po slovensky na úplne rovnaké pozície, aké sú dnes otvorené pre česky hovoriacich záujemcov.

Tejto téme sme venovali aj samostatný článok, pričom sme dúfali, že slovenská Siri už klope na dvere. Ako sa však ukázalo, ani takmer po dvoch rokoch sme sa nedočkali vytúženého výsledku, čím vzniká otázka, ako to teraz dopadne so susedným Českom. V tejto chvíli nám nezostáva nič iné ako počkať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -