Spoločnosť Apple oznámila prelomovú novinku pre vývojárov z EÚ, ktorá už umožňuje integráciu alternatívnych trhovísk s aplikáciami do služby App Store Connect. Tento krok je súčasťou príprav na aktualizáciu systému iOS 17.4, ktorá príde v marci. Jej súčasťou bude aj sideloading pre iPhone, vďaka čomu si používatelia budú môcť inštalovať apky mimo App Store do svojich zariadení. Informuje o tom portál Macrumors.

Alternatívne internetové obchody s aplikáciami si budete môcť do iPhonu stiahnuť aj z externých zdrojov, ako sú webové stránky alebo webové prehliadače. Apple týmto spôsobom vytvorí paralelnú platformu na distribúciu aplikácií pre iOS a otvorí tak vývojárom nové možnosti, ako speňažiť svoje softvérové produkty bez jej priamej účasti.

Technologický gigant sa však pokúsi zabezpečiť aspoň akú takú úroveň bezpečnosti svojich používateľov tým, že alternatívnym trhoviskám nariaďuje, aby všetky aplikácie, ktoré budú distribuované cez ich platformy prešli notárskym procesom.

Cieľom tejto snahy je chrániť iPhone pred malvérom, vírusmi a inými škodlivými hrozbami a zachovať integritu ekosystému.

Nebude to úplne zadarmo 

Zdroj: Midjourney

Hoci spoločnosť Apple povolila možnosť vzniku alternatívnych obchodov s aplikáciami pre iOS, pretože podľa nových zákonov v EÚ v podstate ani nemala na výber, firma sa rozhodla, že pokiaľ budú vývojári vytvárať aplikácie mimo App Store, úplne sa nevyhnú poplatkom.

Po novom totiž musia dodržiavať revidované obchodné podmienky spoločnosti Apple, ktoré zavádzajú „poplatok za základnú technológiu„.

Tento poplatok nariaďuje vývojárom platiť 0,50 eura za každú inštaláciu apky ročne, pokiaľ presiahne milión stiahnutí (prvý milión je zadarmo). Voči týmto pravidlám sa mnohé firmy búria, na čele so spoločnosťou Microsoft.

Zničí sideloading iOS?

iPhone únik dát
Zdroj: DALL-E

Tento bezprecedentný krok zo strany spoločnosti Apple, ku ktorému bola donútená európskou úniou vyvoláva otázky o budúcnosti uzavretého ekosystému iOS.

Povolením alternatívnych trhovísk s aplikáciami sa technologický gigant z Cupertina pohybuje na veľmi tenkej hranici medzi dodržiavaním nových zákonov EÚ a zachovaním bezpečnosti a používateľského komfortu, ktorými je operačný systém iOS preslávený.

A na otázku, či táto novinka zničí iOS je vlastne veľmi jednoduchá odpoveď – v rukách to majú používatelia. Pokiaľ si budeme inštalovať apky z App Store, všetko by malo fungovať úplne rovnako bezpečne, ako dnes.

Ak však budeme vo veľkom sťahovať apky mimo App Store, ktoré neprešli riadnou kontrolou spoločnosti Apple, existuje veľmi veľké riziko, že sa operačný systém iOS začne premieňať na niečo, ako Android. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Apple natočil celý event Scary fast na nový iPhone 15 Pro Max: Mnohí by povedali, že to bola profesionálna kamera

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.