Spoločnosť Apple požiadala dcérsku firmu Samsungu, spoločnosť Samsung Display o vývoj mikro OLED panelov. Ide o súčasť diverzifikácie dodávateľských reťazcov pred budúcoročným uvedením AR/VR headsetu. Podľa portálu The Elec však už spoločnosť Samsung Display dostala viacero takýchto žiadostí na vývoj špeciálnych zobrazovacích jednotiek. Okrem Apple dorazili aj od spoločnosti Meta a samozrejme od „klasického“ Samsungu.

Samsung Display sa podľa zahraničných médií doposiaľ vyhýbal vývoju panelov kvôli ich očakávanej nízkej ziskovosti, no teraz to vyzerá tak, že mikrodiódy sa stanú kľúčovou technológiou na vznikajúcom trhu s náhlavnými súpravami pre AR/VR. Dôvodom je to, že tieto produkty začína pripravovať čoraz väčšie množstvo technologických gigantov, vďaka čomu sa budú predávať v obrovských množstvách.

Pokiaľ vás zaujíma podrobnejší rozbor technológie, mikro OLED displeje sa vyrábajú priamo na čipových doštičkách, a nie na sklenenom substráte, vďaka čomu sú tenšie, menšie a energeticky účinnejšie.

Umožňujú veľkosť pixelov v rozmedzí od štyroch do 20 mikrometrov v porovnaní so 40 až 300 mikrometrami, ktoré dokážu výrobcovia garantovať pri štandardných OLED obrazovkách. Navyše majú aj rýchlejšiu odozvu v mikrosekundách, čo ich robí ideálnymi pre aplikácie súvisiace s AR/VR.

Apple použije vo svojom headsete obrovské rozlíšenie 

Takto má vyzerať prvý Apple VR/AR Headset od Apple
Takto má vyzerať prvý Apple VR/AR Headset od Apple

Doterajšie úniky uvádzajú, že prvá náhlavná súprava od spoločnosti Apple môže mať buď dva alebo až tri displeje. Minimálne dva z nich by ale mali disponovať vysokým 4K až 8K rozlíšením, vďaka čomu budú schopné sprostredkovať virtuálnu realitu čo možno najpresvedčivejším dojmom. Tieto displeje by malo spoločnosti Apple dodávať Sony a taktiež spoločnosť LG Display.

Pokiaľ však ide o tretí konvenčný zobrazovací panel, ktorý by mal slúžiť na periférne videnie, o jeho produkciu by sa mohol postarať práve Samsung Display. Keďže nebude musieť ponúkať tak ostrý obraz ako zvyšné dva displeje, jeho rozlíšenie môže byť výrazne nižšie, čím by sa mohla zjednodušiť aj výroba. Vyššie spomenuté mikro OLED panely by mali byť vo vývoji pre ďalšiu generáciu Headsetu, na ktorej sa pracuje už dnes.

Prečítajte si tiež  Siri by mohla byť geniálna. Škoda, že stále nevie po slovensky

Prvá verzia by mohla byť podľa analytika Ming-Chi Kua predstavená už v januári 2023. Jeho nástupca s podstatne sofistikovanejšími technológiami potom dorazí niekedy v roku 2025. Medzitým by mohlo Apple predstaviť aj čisto inteligentné okuliare Apple Glasses. O tých však veľa informácií nemáme…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -