Aj keď je spoločnosť Apple preslávená tým, ako striktne dbá na bezpečnosť svojich zákazníkov, prax nám ukazuje, že aj ona sama čelí rôznym škandálom súvisiacim s neoprávneným sledovaním osobných údajov. Aj to je dôvod, prečo musí firma v súčasnosti riešiť už štvrtú hromadnú žalobu, ktorá bola podaná v severnej Kalifornii. Téme sa venoval portál Appleinsider.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Všetko to odštartovala správa od vývojárov spoločnosti Mysk, ktorí si v novembri 2022 všimli, že Apple pridáva špeciálny identifikátor zariadenia ku informáciám, ktoré by mali byť úplne anonymné. Firma sa tak vďaka týmto dátam dokáže dostať ku osobným údajom o používateľovi, hoci sama vo svojich marketingových aktivitách deklaruje, že nič také nerobí.

Toto zistenie vyvolalo celú sériu otázok a taktiež ďalších žalôb, ktorých cieľom je získať od technologického giganta z Cupertina odškodné. To dosahuje až 5 miliónov amerických dolárov a jeho dôvodom je údajne nečestný prístup spoločnosti Apple k ochrane osobných údajov. Poslednú žalobu podala žalobkyňa Julia Cima.

Odškodnenie pre všetkých 

Apple iphone 14 Pro tim cook
Zdroj: Unsplash / Lucas Hoang / Hardwarezone (úprava redakcie)

Nová žaloba voči spoločnosti Apple požaduje, aby firma odškodnila všetkých používateľov zariadení, ktorí s ňou zdieľali analytické dáta a tým pádom jej odosielali bez súhlasu informácie, z ktorých mohla spoločnosť Apple vyčítať rôzne osobné údaje.

Firma vraj nerešpektovala žiadostí od používateľov o obmedzenie zdieľania údajov a preto by mala platiť. Navyše sama už niekoľko rokov prostredníctvom sofistikovaného marketingu deklaruje, ako jej záleží na bezpečnosti týchto údajov.

V žalobe sa tiež píše, že aj keď spoločnosť Apple obmedzuje používanie identifikátorov a sledovanie aplikácií tretích strán, sama to robí vo svojich vlastných aplikáciách. Uvidíme teda, aké bude mať tento škandál rozuzlenie.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom celom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Operačný systém pre Apple Headset je zaregistrovaný. Vieme aký ponesie názov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -