Aj keď je spoločnosť Apple preslávená tým, ako striktne dbá na bezpečnosť svojich zákazníkov, prax nám ukazuje, že aj ona sama čelí rôznym škandálom súvisiacim s neoprávneným sledovaním osobných údajov. Aj to je dôvod, prečo musí firma v súčasnosti riešiť už štvrtú hromadnú žalobu, ktorá bola podaná v severnej Kalifornii. Téme sa venoval portál Appleinsider.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Všetko to odštartovala správa od vývojárov spoločnosti Mysk, ktorí si v novembri 2022 všimli, že Apple pridáva špeciálny identifikátor zariadenia ku informáciám, ktoré by mali byť úplne anonymné. Firma sa tak vďaka týmto dátam dokáže dostať ku osobným údajom o používateľovi, hoci sama vo svojich marketingových aktivitách deklaruje, že nič také nerobí.

Toto zistenie vyvolalo celú sériu otázok a taktiež ďalších žalôb, ktorých cieľom je získať od technologického giganta z Cupertina odškodné. To dosahuje až 5 miliónov amerických dolárov a jeho dôvodom je údajne nečestný prístup spoločnosti Apple k ochrane osobných údajov. Poslednú žalobu podala žalobkyňa Julia Cima.

Odškodnenie pre všetkých 

Apple iphone 14 Pro tim cook
Zdroj: Unsplash / Lucas Hoang / Hardwarezone (úprava redakcie)

Nová žaloba voči spoločnosti Apple požaduje, aby firma odškodnila všetkých používateľov zariadení, ktorí s ňou zdieľali analytické dáta a tým pádom jej odosielali bez súhlasu informácie, z ktorých mohla spoločnosť Apple vyčítať rôzne osobné údaje.

Firma vraj nerešpektovala žiadostí od používateľov o obmedzenie zdieľania údajov a preto by mala platiť. Navyše sama už niekoľko rokov prostredníctvom sofistikovaného marketingu deklaruje, ako jej záleží na bezpečnosti týchto údajov.

V žalobe sa tiež píše, že aj keď spoločnosť Apple obmedzuje používanie identifikátorov a sledovanie aplikácií tretích strán, sama to robí vo svojich vlastných aplikáciách. Uvidíme teda, aké bude mať tento škandál rozuzlenie.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom celom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -