Do Vianoc zostáva menej ako mesiac a to čo spoločnosť Apple potrebuje je, aby všetky fabriky jeho dodávateľov bežali na 110 %. Pravda je však taká, že tá najdôležitejšia, v ktorej sa vyrába extrémne nedostupný iPhone 14 Pro / 14 Pro Max má problémy so zamestnancami.

Reklama: Pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpotE-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur

Ako uvádza zahraničný portál Gizchina, v čínskej továrni v oblasti Zhengzhou zavládli nepokoje potom, čo sa ju vláda snažila dostať do karantény z dôvodu ochorenia COVID-19.

Dôvodom však nebolo samotné ochorenie či karanténa ale prístup spoločnosti Foxconn. Tá vraj porušila pracovnú zmluvu.

Zamestnanci Foxconnu v najväčšej čínskej továrni na výrobu iPhonov sa preto dostali do nebezpečného stretu s ochrankou, ktorá bola oblečená v ochranný plášťoch a bránila sa plastovými transparentnými štítmi. Viac si môžete pozrieť vo videu pod týmto odstavcom.

Ako sme vás už viackrát informovali, po tom, čo čínska vláda uzavrela továreň v oblasti Zhengzhou do karantény, viacerí pracovníci utekali cez ostnatý drôt, aby sa vyhli nepríjemným podmienkam v internátnych izbách. Hlavný dodávateľ Apple teda začal konať, no situáciu absolútne nezvládol.

Foxconn ponúkol výhodný bonus. Podľa pracovníkov ale nedodržal to čo sľúbil 

Foxconn čína
Zdroj: Qilai Shen | Bloomberg | Getty Images

Aby svojich kvalifikovaných pracovníkov Foxconn nalákal späť do fabriky, rozhodol sa, že im ponúkne výhodný nástupný bonus a zlepšenie pracovných podmienok. A aj keď to vyzeralo nádejne, zdá sa, že to celkom nestačilo.

V stredu bolo totiž videných viac ako 100 pracovníkov, ktorí sa snažili pretlačiť cez početnú prevahu strážnikov a barikády.

Incident je zachytený na viacerých záberoch na sociálnych sieťach, pričom ľudia, ktorí videá natáčali skandovali slová „boj, boj“. Evidentne tak ani oni neboli spokojní.

Spoločnosť Apple zažíva katastrofu, ktorá ju pripraví o miliardy dolárov 

iPhone 14 Plus, o ktorý je nízky záujem a smutný Tim Cook
Zdroj: AppleInsider / Hardwarezone (úprava redakcie)

Dôležité je zdôrazniť, že táto situácia je extrémne vážna, hoci ju bezpečnostná služba relatívne zvládla – platí to najmä v porovnaní so vzburou v indickom Foxconne, ktorá sa odohrala v roku 2020 a mala oveľa horšie následky.

Na druhej strane ale platí, že v Zhengzhou sa dnes vyrába približne 50 % všetkých iPhonov, ktoré sa následne expedujú do celého sveta. Keďže má však fabrika problémy s karanténou a taktiež zamestnancami, ohrozená je aj ekonomika spoločnosti Apple.

Prečítajte si tiež  Slovenská hra Aaronova Dilema hlási príchod na mobilné zariadenia s iOS

Do konca roka kvôli tejto situácii nevyrobí možno aj desiatky miliónov iPhonov 14 Pro / 14 Pro Max, ktoré by za normálnych okolností vedela dodať svojim zákazníkom. Bude to mať teda negatívny vplyv na tržby či zisk, čo sa logicky nebude páčiť investorom.

Apple vyslalo do Číny svojich vlastných pracovníkov 

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple v Apple Parku
Zdroj: Apple

Medzičasom sa na internete objavili informácie o tom, že spoločnosť Apple už vyslala do Číny delegáciu svojich zástupcov a vrcholových pracovníkov, ktorých úlohou je celú situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť. Aj hodiny v tomto prípade predstavujú miliónové straty.

Zároveň sa tiež potvrdilo, že spoločnosť Foxconn plánuje vyriešiť chyby vo vyplácaní bonusov a taktiež zmeniť kontroverzné rozhodnutia, ktoré sa týkajú stravovania či ubytovania.

Za spôsobené nezrovnalosti sa najväčší dodávateľ spoločnosti Apple svojim pracovníkom ospravedlňuje. Bude to však stačiť? To uvidíme až v najbližších dňoch.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -