Keď spoločnosť Apple v roku 2008 spustila App Store, šlo o obrovskú revolúciu, ktorou si zabezpečila na dlhé roky príjem v miliardách dolárov. Dôvodom je politika tohto internetového obchodu, ktorá je zameraná na prísnu kontrolu, bezpečnosť a samozrejme zisk. A aj keď je Apple dlhodobo kritizované za to, že si necháva vysoké provízie, kedysi to mohlo byť ešte horšie.

V súčasnosti technologický gigant funguje na systéme, v rámci ktorého si účtuje 30 % poplatok za každý jeden nákup, ktorý sa udeje skrz App Store, alebo aplikáciu, ktorá bola stiahnutá v App Store. Platí to teda aj pre klasické in-app nákupy. 30 % provízia putuje na účet technologického giganta dokonca aj z predplatného. Po 12 mesiacoch sa zníži na 15 %.

Jedinou výnimkou, kde sa platí taktiež „iba“ 15 % provízia, sú aplikácie od vývojárov, ktorí majú na App Store obrat do 1 milióna dolárov ročne. Väčšie firmy, ktoré sa v tomto obchode s aplikáciami starajú o väčšinu tržieb však túto hranicu ďaleko prekračujú.

Koniec koncov, práve vysoké poplatky a uzavretosť platformy App Store sú hlavnými dôvodmi, prečo EÚ vníma spoločnosť Apple v tejto oblasti ako monopol, a čoskoro ju donúti, aby na iOS a iPadOS sprístupnila sideloading. V praxi to znamená, že si na svoj iPhone nainštalujete aj iné obchody s aplikáciami, ktoré si od vývojárov nemusia pýtať také veľké provízia, ako práve Apple. Zmena by mala byť súčasťou iOS 17.

V roku 2011 mal byť poplatok v App Store ešte vyšší

Apple pokuta v App Store Tim Cook
Zdroj: Apple / Eeastcoastdaily (úprava redakcie)

Ako informuje portál Macrumors, podľa internej komunikácie spoločnosti Apple, ktorá sa dostala až do amerického kongresu, chcela spoločnosť Apple obrazne zdrať vývojárov z kože.

Firma totiž nebola spokojná s výškou 30 % provízie a uvažovala nad tým, že ju navýši až na 40 %. A to je extrémne veľa.

Pokiaľ by tento nápad firma pretavila do praxe, vývojári tretích strán by na svojich aplikáciách zarobili výrazne menej, ako je tomu napríklad dnes.

Tento návrh diskutoval s troma vedúcimi pracovníkmi spoločnosti Apple Eddy Cue, ktorý aktuálne sedí na pozícii senior viceprezident pre služby spoločnosti Apple a zodpovedá sa priamo generálnemu riaditeľovi Timovi Cookovi.

Loopi Eco Case
Reklama

Napokon však spoločnosť Apple zhodnotila, že nejde o dobrý nápad a cca 10 rokov neskôr poplatok dokonca ponížila pre vývojárov, ktorý majú menší obrat ako 1 milión dolárov na 15 %. Aj tak je to ale vcelku dosť, čo poviete?

Prečítajte si tiež  Apple otvorí najpokrokovejší Apple Store na svete

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -