Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o zákone o digitálnych trhoch (DMA), ktorému sa bude musieť spoločnosť Apple už čoskoro podriadiť. A aj keď sa kvôli nemu bude musieť vcelku zásadným spôsobom prepracovať App Store a pravidlá sa dotknú aj prehliadača Safari, portál Appleinsider upozorňuje, že to ešte stále nie je to najhoršie. EÚ má totiž so zasahovaním do podnikania spoločnosti Apple pokračovať aj naďalej.

Avizoval to konkrétne európsky komisár Thierry Breton, ktorý zdôraznil, že zákon o digitálnych trhoch má byť iba začiatkom a spoločnosť Apple bude v budúcnosti musieť otvoriť svoj momentálne uzavretý ekosystém konkurencii. Vo výsledku sa tak naplní cieľ EÚ, urobiť z platformy iOS (a ďalších operačných systémov) niečo podobné, ako Android. Všetky snahy európskych politikov ku tomuto „stavu“ v tejto chvíli smerujú.

Samotný zákon o digitálnych trhoch vznikol preto, aby v Európe vzniklo spravodlivejšie podnikateľské prostredie pre všetky firmy. DMA sa preto zameriava na veľké technologické korporácie, medzi ktoré patrí Apple, Google či Microsoft. Sú to vplyvné spoločnosti s príliš veľkým zásahom do rôznych odvetví. EÚ sa obáva monopolov.

Samotný zákon vznikol ešte v roku 2022 a začal platiť od mája 2023. V súčasnosti ho však veľké technologické spoločnosti ešte nemajú povinnosť dodržiavať, nakoľko na jeho implementácii sa stále pracuje.

Apple sa musí otvoriť konkurencii. EÚ ho k tomu donúti

iPhone Tim Cook Európska únia
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Ako informuje Reuters, Thierry Breton dokonca vyzval cupertinského technologického giganta, aby sám otvoril svoj hardvérový a softvérový ekosystém ostatným spoločnostiam:

Ďalšou úlohou pre Apple a ostatné veľké technologické spoločnosti v rámci DMA je otvoriť svoje brány konkurencii0. Či už ide o elektronickú peňaženku, prehliadače alebo obchody s aplikáciami, spotrebitelia používajúci Apple iPhone by mali mať možnosť využívať konkurenčné služby od rôznych poskytovateľov.“ doplnil európsky komisár.

Zaujímavé pri tom je, že Beron sa osobne stretol aj s Timom Cookom v Bruseli, kde generálny riaditeľ spoločnosti Apple zdôraznil svoje argumenty, prečo ku takémuto kroku nechce pristúpiť. Najviac skloňovanými dôvodmi boli obavy z nedostatočnej bezpečnosti a tiež ochrany osobných údajov.

Berton však zareagoval aj na to a vo vyjadrení pre Reuters doplnil, že „Regulácia EÚ podporuje inovácie bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť a súkromie,„. Apple ku tomuto vyjadreniu nezverejnil žiadne oficiálne stanovisko. To, ako to celé dopadne teda ukáže až čas. Každopádne je jedno isté. Spoločnosť Apple to v blízkej budúcnosti nebude mať na starom kontinente vôbec ľahké.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 9 a Ultra 2 trpia zvláštnym problémom displeja: Apple už pracuje na oprave

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -