Spoločnosť Apple má oficiálne na území EÚ problém a páčiť sa to nemusí ani jej používateľom. Jej operačný systém iOS, internetový obchod App Store a tiež prehliadač Safari boli na starom kontinente označené za takzvaných strážcov (gatekeepers), čo v praxi znamená, že budú musieť dodržiavať nové prísne predpisy v rámci zákona o digitálnych trhoch (DMA). Téme sa venoval Macrumors.

Cieľom spomenutého zákona je obmedziť príliš veľkú moc, ktorú majú v súčasnosti nadnárodné technologické spoločnosti. Služby a platformy, ktoré EÚ označila za Gatekeepers budú mať po novom zakázané uprednostňovať svoje vlastné služby pred službami konkurenčných spoločností. Nie je to však všetko. Nové nariadenia zo strany Európskej únie zakáže platformám kombinovať osobné údaje v rôznych službách a tiež donúti technologické spoločnosti, aby svojim používateľom umožnili sťahovanie aplikácií z alternatívnych obchodov. Toto sa týka najmä Apple, ktoré sa už ku celej veci vyjadrilo pre agentúru Bloomberg.

Technologický gigant vo svojom oficiálnom stanovisku uviedol nasledovné: „Sme naďalej veľmi znepokojení rizikami, ktoré DMA predstavuje pre našich používateľov z hľadiska ochrany súkromia a bezpečnosti údajov.“

Jasne z toho teda vypláva, že cupertinskej spoločnosti sa zákon o digitálnych trhoch veľmi nepáči a najradšej by sa mu vyhla. V Európe má ale príliš veľa zákazníkov na to, než aby tu riskovala napríklad zastavenia predaja svojich produktov, prípadne extrémne pokuty za porušenie pravidiel.

iMessage sa zatiaľ DMA úspešne vyhlo 

Zdroj: Unsplash / Mariia Shalabaieva / Flag and Bunting Store / Appleinsider (úprava redakcie)

Zaujímavé je tiež to, že zatiaľ čo boli App Store, Safari a iOS oficiálne zaradené medzi strážcov, spoločnosti Apple sa evidentne podarilo presvedčiť kompetentných, aby boli zhovievaví pri službe iMessage.

Ako sme nedávno informovali, jej používateľská základňa v Európe nie je dostatočne veľká na to, aby si vyžadovala jej zaradenie pod nariadenia DMA.

Ako informuje Macrumors, EÚ momentálne skúma opodstatnenosť tohto tvrdenia, pričom okrem Apple sa to týka aj spoločnosti Microsoft a jej vyhľadávacieho nástroja Bing či prehliadača Edge.

Apple nie je jediné. DMA pocíti aj Alphabet (Google), Amazon, či Bytedance (TikTok) a Meta

Európska únia dala Instagramu facku
Zdroj: Unsplash / Andrew Le / EÚ / Instagram (úprava redakcie)

Ako sme už naznačili vyššie, Európska únia týmto spôsobom „nebojuje“ len proti Apple, ale aj voči iným veľkým technologickým spoločnostiam, ktoré označuje za Gatekeepers. Konkrétne ide napríklad o Alphabet, ktorá prevádzkuje najrozšírenejší vyhľadávač na svete Google, trhovisko Amazon či čínsku spoločnosť Bytedance, ktorá stojí za sociálnou sieťou TikTok.

Nechýba tu však ani Meta so sociálnymi sieťami Facebook, Instagram či WhatsApp alebo vyššie spomenutý Microsoft. Celkový počet služieb, ktoré spadajú pod DMA je podľa aktuálnej správy na hodnote 22. V budúcnosti však môže ešte porásť.

Prečítajte si tiež  Apple začalo aj s predajom nových obalov pre iPhone!

Na to, aby mohla byť spoločnosť považovaná za strážcu musí spĺňať niekoľko samostatných kritérii. Tým základným je napríklad to, že ročné tržby dosiahnuté na území EÚ by mali dosahovať aspoň 7,5 miliardy EUR. Rovnako by tieto firmy mali mať trhovú kapitalizáciu aspoň na úrovni 75 miliárd eur. Len pre predstavu, Apple má v súčasnosti hodnotu trhovej kapitalizácie na úrovni cca 2,6 bilióna eur…

Rovnako by mali mať konkrétne služby spadajúce pod DMA aspoň 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne a viac, ako 10 000 aktívnych podnikových používateľov ročne. Pokiaľ sa konkrétne technologické spoločnosti rozhodnú, že nové pravidlá EÚ jednoducho odignorujú, riskujú obrovské pokuty.

Európska únia hovorí o behaviorálnych alebo štrukturálnych nápravných opatreniach, v rámci ktorých môžu pokuty dosiahnuť až 10 % celkového celosvetového ročného obratu a pri opakovanom porušení môže byť udelená ďalšia, tentokrát až 20 % pokuta. Riskovať sa teda neoplatí…

Čo si od DMA sľubuje Európska únia? 

iPhone 13 Pro a európska vlajka
Zdroj: Unsplash / Luka Petranović (úprava redakcie)

Možno sa teraz pýtate, aký to má vlastne zmysel a čo svojimi krokmi pri zákone o digitálnych trhoch vlastne Európska únia sleduje. Odpoveď je jednoduchá, nakoľko sa nachádza priamo na internetovej stránke európskej komisie.

Politici sa v prvom rade domnievajú, že príchod DMA prinesie spravodlivejšie podnikateľské prostredie pre komerčných používateľov, ktorí sú pri ponúkaní svojich služieb na jednotnom trhu závislí od Gatekeepers – strážcov prístupu.

Rovnako by z DMA mali ťažiť aj inovátori a začínajúce technologické spoločnosti, ktoré budú mať vďaka zákonu nové príležitosti súťažiť a inovovať v prostredí online platforiem. Odpadne tu pri tom nutnosť dodržiavať nespravodlivo nastavené podmienky, ktoré obmedzujú ich rozvoj. Zákonodarcovia tu pravdepodobne narážajú napríklad na vysoké provízie v App Store, ktorých sa Apple nechce vzdať.

Uvidíme, ako to bude celé fungovať a do akej miery sa DMA dotkne práve spoločnosti Apple. Tá naň bude trpieť v mnohých oblastiach a tiež nie je jasné, či to takto chcú aj samotní používatelia Apple produktov. To však zákonodarcov EÚ pravdepodobne nezaujíma…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -