Agentúra Bloomberg zverejnila správu, v ktorej uvádza, že spoločnosť Apple začala riešiť predajcov, ktorí využívajú platformu Instagram (ale aj Facebook), aby na nej predávali falošné príslušenstvo s logom nahryznutého jablka.

Hoci je nákup napodobeniny na prvý pohľad atraktívny, pretože stojí pokojne aj 10x menej než originál, v skutočnosti pri jej používaní vznikajú riziká, ktoré nesúvisia iba so spoľahlivosťou ale aj s bezpečnosťou.

Takýto prípad nedávno zažila aj výskumníčka Andrea Stroppá, ktorá sa dlhé roky zameriava na oblasť kybernetickej bezpečnosti. Jedného dňa si požičala nabíjačku na iPhone od svojho priateľa, ktorá po zapojení do elektrickej siete nečakane explodovala – samozrejme, jednalo sa o fake.

Podobných príbehov je viac

Ročne sa vyskytnú desiatky podobných medializovaných informácii, pričom skutočných prípadov sú minimálne tisíce . Správa od Bloombergu uvádza, že obchod s falošnými výrobkami predstavuje obrat vo výške niekoľkých desiatok miliónov dolárov ročne naprieč celou USA a EU.

No a napriek tomu, že Facebook predaj falošných výrobkov na svojich platformách nedovoľuje, pretože sa dopúšťajú porušenia zásad spoločnosti, vedci upozorňujú, že sociálna sieť takýchto predajcov nijako neblokuje a nepostihuje. Biznis teda beží ďalej a ľudia kupujú falošné produkty tak ako doteraz.

AirPods Pro za 25$ alebo MagSafe za 5,5$

Potvrdil to aj prieskum spoločnosti Ghost Data Team, ktorý získala agentúra Bloobmerg. V ňom bolo sledovaných 163 predajcov falošného príslušenstva, ktorí svojim zákazníkom ponúkali repliky AirPods Pro alebo MagSafe. Zatiaľ čo Apple tieto produkty predáva za 249$ a 39$, obchody ich ponúkali za cca 25$ a 5,5$.

Nie každý pri tom vie, že kupuje falošný výrobok a tak isto nepozná riziká, s ktorými sa môže stretnúť. Hovorca Apple pre Boomberg uviedol, že firma je z tohto zistenia znepokojená a tak isto potvrdil existenciu špecializovaného tímu, ktorý sa zaoberá identifikáciou a zastavovaním falošných predajcov na Instagrame po celom svete. Samozrejme, že Apple pátra aj na iných platformách, no tie neboli špecifikované.

Napíšte nám do komentára, či ste si niekedy kúpili fake, ktorý nevydržal ani v záručnej dobe, prípadne vám spôsobil nečakané problémy. Budeme radi za všetky vaše názory a postrehy.

Prečítajte si tiež  Koľko má v sebe iPhone 15 Pro skutočného titánu? Jeho rám vystavili extrémnej teplote, aby to zistili
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.