V prípade ruskej invázie na územie Ukrajiny sa spoločnosť Apple tvrdo vyhradila, s čím súviselo aj pozastavenie predaja všetkých produktov a služieb na území Ruska. Zdá sa však, že sa jablková firma postarala o ďalšiu zmenu, aj keď nie až tak viditeľnú.

Na svojich mapách Apple uvádza Krym ako ukrajinské územie, s výnimkou toho ak ich používate v Rusku. Ide o pomerne veľký krok, ktorý nečakal azda nikto.

Prečítajte si tiež  Apple obmedzuje ruský Apple Store. Nákup iPhonu či iného zariadenia už nie je možný online

Ešte v roku 2019 spoločnosť Apple vykonala kontroverznú zmenu vo svojich aplikáciách Mapy a Počasie, keď označila Krymský polostrov ako región Ruska pre obyvateľov, ktorí tam žijú. Zároveň sa Krym zobrazoval ako nezávislý región používateľom z iných častí sveta.

Teraz spoločnosť Apple opäť uvádza, že Krym je súčasťou Ukrajiny. Po anexii Krymu a s tým spojenými udalosťami sa medzi technologickými spoločnosťami rozprúdila diskusia o tom, ako Krym opísať.

V záujme dodržiavania ruských zákonov spoločnosti Apple aj Google aktualizovali svoje aplikácie tak, aby Krym zobrazovali ako súčasť Ruska, zatiaľ čo zvyšok sveta videl toto územie oddelené od akejkoľvek krajiny. Pokiaľ by to vtedy neurobili, dopustili by sa porušenia zákona a teoreticky aj vyhostenia z krajiny.

Apple Maps Krym
Zdroj: Apple Maps

Nedávna invázia Ruska na Ukrajinu, ktorá sa začala pred týždňom však prinútila spoločnosť Apple prehodnotiť túto zmenu. Namiesto toho, aby sa Krym zobrazoval ako nezávislé územie, sa v aplikácii Apple Maps a tiež v aplikácii Počasie v systéme iOS opäť zobrazuje ako súčasť Ukrajiny. Ako uvádza portál Mashable, pri prístupe k týmto službám z Ruska sa žiadne zmeny neuskutočnili.

Je trochu smutné, že až vojna prinútila spoločnosť Apple popremýšľať nad týmito skutočnosťami. V čase, keď nevedela zaradiť Krym ku konkrétnej krajine ju dokonca kritizoval aj ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Pristaiko.

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter vyzval spoločnosť Apple, aby si predstavila, že jej roky budovaná práca v oblasti dizajnu a inovácii je z ničoho nič ukradnutá tým najhorším nepriateľom a všetci ostatní túto skutočnosť ignorujú. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia na Ukrajine.

Apple v súčasnosti stoplo vývoz a predaj všetkých svojich produktov a takisto v krajine zrušilo Apple Pay či niektoré mapové služby, ktoré môžu byť zneužívané vo vojne. My budeme situáciu naďalej sledovať a akonáhle sa objaví niečo nové, dáme vám hneď vedieť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -