Európska komisia sa chystá obviniť spoločnosť Apple za porušenie zákona o digitálnych trhoch (DMA). Ako uvádza Financial Times, ktorý citujú tri zdroje blízke tejto záležitosti, Apple neplní svoje povinnosti týkajúce sa umožnenia vývojárom aplikácií presmerovať užívateľov na ponuky mimo App Store bez poplatkov. Je to pritom jeden z elementárnych princípov vyššie spomenutého zákona.

Komisia pravdepodobne spochybňuje tzv. Core Technology Fee (poplatok za základnú technológiu), ktorú si spoločnosť Apple u tvorcov aplikácií stále necháva účtovať. Presné obvinenia zatiaľ nie sú známe, ale spoločnosti hrozia pokuty až do výšky 5 % z jej priemerných denných celosvetových príjmov, čo podľa odhadov presahuje 1 miliardu dolárov. A to veru nie je malá čiastka.

Zistenia EÚ sú predbežné, takže Apple má ešte čas na vykonanie potrebných zmien v systéme iOS pred oficiálnym vznesením obvinení. Ak sa Európska komisia rozhodne pokračovať, formálne obvinenia by mali byť oznámené v najbližších týždňoch.

Apple vyhovel EÚ, no urobil to po svojom 

Pokiaľ sledujete celú túto situáciu ohľadom DMA spolu s nami, určite viete, že Apple tento rok v rámci aktualizácie iOS 17.4 na území starého kontinentu zaviedol významné zmeny v App Store, Apple Pay, Safari a ďalších oblastiach svojho operačného systému iOS pre iPhone.

Technologický gigant z Cupertina dokonca povolil aj alternatívne trhy s aplikáciami, čo bolo donedávna niečo nemysliteľné. Aby si však úplne neodstrihol príjem, od vývojárov si účtuje vyššie spomenutý poplatok za základnú technológiu – to prečo je pre niektorých veľmi nevýhodný si môžete prečítať v samostatnom článku.

No a presne s týmto poplatok veľa tvorcov nesúhlasí a preto si naň rozhodla posvietiť aj Európska komisia. Pokiaľ sa ho Apple nevzdá a vyšetrovanie potvrdí, že firma porušila zákon o digitálnych trhoch, bude to pre ňu poriadne drahé.

S napätím preto očakávame, ako Apple zareaguje na tieto predbežné obvinenia a či dôjde k ďalším zmenám v jeho obchodných praktikách v EÚ. Akonáhle sa dozvieme niečo nové, budeme vás o tom informovať.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  V krabici pre iPhone 15 môžeme nájsť milé prekvapenie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -