S uvedením iOS 17.4, môžu majitelia iPhonov v Európskej únii využívať sťahovanie aplikácií z nezávislých obchodov mimo App Store. Toto uvoľnenie pravidiel však prináša aj jedno veľké obmedzenie. Apple upozorňuje, že európski používatelia, ktorí opustia územie EÚ, budú mať obmedzený čas na využívanie týchto aplikácií.

Ak zo Slovenska či z inej krajiny, ktorá je členom EÚ odcestujete na dlhší čas, môžete prísť o niektoré funkcie. Je možné, že po určitej dobe môžete stratiť prístup k novým inštaláciám z alternatívnych trhov. Apple však ešte nezverejnil presnú dĺžku tohto prechodného obdobia.

Apple v novom dokumente podpory konkretizoval nasledujúce body:

  • Počas krátkej doby po opustení EÚ si zachováte prístup k alternatívnym obchodom s aplikáciami.
  • Ak sa nevrátite v stanovenom čase, niektoré funkcie prestanú byť dostupné, vrátane možnosti inštalovať nové aplikácie z týchto trhov.
  • Aplikácie stiahnuté z alternatívnych obchodov budú fungovať, ale nebudú môcť byť aktualizované z pôvodného zdroja.
iPhone App Store
Zdroj: Apple, Unsplash / Alif Shaari (úprava redakcie)

Zmeny sú súčasťou snahy Apple vyhovieť novému zákonu o digitálnych trhoch EÚ, ktorý nadobudol platnosť 6. marca pre všetky členské štáty. Používatelia v EÚ tak môžu po prvý raz sťahovať aplikácie z obchodov mimo oficiálneho obchodu App Store.

V iOS 17.4 majú používatelia možnosť nastaviť preferovaný alternatívny obchod s aplikáciami ako predvolený v nastaveniach zariadenia. Pre prístup k alternatívnym obchodom musí byť v Apple ID nastavená krajina alebo región z EÚ a používateľ musí byť fyzicky na jej území.

Prvé alternatívne obchody s aplikáciami v EÚ by sa mali na obrazovkách iPhonov a iPadov objaviť už o niekoľko dní. Medzi najväčších hráčov, ktorí plánujú prispieť vlastnými obchodmi patria spoločnosti MacPaw a Epic Games, ktoré tiež plánujú spustiť svoje vlastné riešenia. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  NÁVOD: Táto funkcia v iOS 17.4 vám môže zachrániť iPhone, dáta aj peniaze

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -