Keď spoločnosť Apple v roku 2020 predstavila svoju novú platformu procesorov s názvom Apple Sillicon, bola to predzvesť začiatku konca partnerstva so spoločnosťou Intel, ktoré započalo ešte v roku 2005. Nové čipy ponúkali extrémny výkon, vysokú energetickú úspornosť a pre spoločnosť Apple ešte jednu výhodu – nízke výrobné náklady.

Technologický gigant z Cupertina si v tomto prípade zastrešuje vývoj úplne sám, čo je pre firmu veľkou výhodou, pretože hardvér dokáže dokonalo zosúladiť so softvérom. Samotné čipy potom vyrába spoločnosť TSMC, pre ktorú je spoločnosť Apple najväčším partnerom. Možno by vás, ale ani nenapadlo, že to nie je jediná firma, ktorej Apple za produkciu každého jedného čipu z rady „A“ alebo „M“ platí.

Samotné procesory sú totiž navrhnuté a postavené na základnej technológii, za ktorou stojí spoločnosť Arm a spoločnosť Apple na ňu nevlastní licenciu. Stretávame sa s ňou pri tom vo všetkých súčasných produktoch, ako iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV či HomePod.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

A ak si teraz myslíte, že samotná licencia je extrémne vysoká, tak ste na peknom omyle. Iste, Arm si veľmi slušne zarobí vzhľadom na to, že Apple predáva stovky miliónov výrobkov po celom svete každý jeden rok. V skutočnosti by to, ale mohlo byť ešte lepšie.

Cena za licenciu na jeden čip je smiešna 

Pravda je totiž taká, že licenčný poplatok predstavuje podľa portálu Macrumors len cca 0,3 $ (0,28 €) za každý jeden čip, ktorý používa vo svojich zariadeniach. Vôbec sa pri tom neberie ohľad na to, koľko sa pri ňom využíva jadier…

Zaujímavé pri tom je, že spoločnosť Arm patrí pod inú firmu, spoločnosť SoftBank. Jej generálny riaditeľ ešte v roku 2017 sprostredkoval stretnutie vedúcich pracovníkov spoločnosti Arm a pokúsil sa im vysvetliť, že spoločnosť Apple platí viac peňazí za obyčajný kus plastu, ktorý sa v tom čase používal na ochranu obrazoviek, ako za licencovanie duševného vlastníctva spoločnosti Arm, na ktorého základe iPhone vlastne funguje.

Apple uzavrel v septembri partnerstvo s Arm až do roku 2040

A hoci sa SoftBank pokúšal pozmeniť dohodu medzi spoločnosťami Arm a Apple, všetky jeho pokusy mali byť podľa zverejnených informácií neúspešné.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 4 dorazí s ohromnou novinkou. O jej produkciu sa postará LG

Dôvodom je aj to, že technologický gigant z Cupertina už zrejme preskúmal možnosť použitia konkurenčnej open-source technológie pre svoje čipy s názvom RISC-V a čiastočne to využíva ako „páku“ pri vyjednávaniach.

Napriek tomu Apple len pred pár mesiacmi uzavrel so spoločnosťou Arm partnerstvo, ktoré bude trvať až do roku 2040. A hoci sa kompetentní stále pokúšajú prerokovať finančné podmienky dohody, stále nie je isté, či budú úspešní. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -