Spoločnosť Apple si dlhé roky budovala dodávateľské reťazce v Číne, pomocou ktorých sa jej podarilo zrýchliť procesy výroby a znížiť cenu. V poslednom období si však firma uvedomuje, že spoliehať sa len na jednu krajinu môže byť dosť rizikové. Aj preto začala diverzifikovať, pričom časť produkcie presunula do Indie a druhú časť do ďalšej krajiny. V tej sa už vyrába najnovší iPhone 14.

Aby sme vás nenapínali, touto novou krajinou je Brazília, o čom nás ako prvý informoval portál MacMagazine. Ten si nedávno do redakcie zaobstaral nový iPhone 14 so 128 GB úložiskom, pričom na balení uvidel nápis „Assembled in Brazil“. Zariadenie bolo podľa indícií zostavené v továrni Foxconn Brazil, so sídlom v São Paulo, pričom jeho sériové číslo končilo písmenami „BR/A“ – čo odkazuje práve na krajinu pôvodu Brazíliu.

Ako dopĺňa portál 9to5mac, v Brazílii sa podľa predbežných zistení montuje iba základný 6,1″ iPhone 14, nakoľko sa zatiaľ nepodarilo objaviť žiaden iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max a ani iPhone 14 Plus s identifikátorom “BR/A”. Všetky ostatné zariadenia, ktoré sa v krajine predávajú, nesú označenie „BZ/A“ alebo „BE/A“, ktoré naznačuje, že boli vyrobené v Číne.

Je to v podstate logické, nakoľko spoločnosť Apple sa v Brazílii zameriava predovšetkým na výrobu lacnejších modelov, ktoré sa lepšie predávajú v rámci tamojšej ekonomickej situácie. iPhone 14 dokonca ani nie je prvým zariadením, ktoré táto krajina montuje. V minulosti sa tu produkoval napríklad iPhone 13, alebo aj iPhone SE.

iPhone 14 je v Brazílii drahý. Aj preto ho musia v krajine vyrábať

Zdroj: YouTube / Karl Conrad / Spixel (úprava redakcie)

Brazílsky trh je obrovský a pre spoločnosť Apple veľmi zaujímavý. Problém s ním je však podobný, ako v Indii. Tamojšia vláda udeľuje na exportované zariadenia šialene vysoké dane, kvôli čomu sa cena výrobkov dostáva na extrémne vysoké hodnoty.

Aj preto niektoré spoločnosti investujú do toho, aby si zariadenia vyrábali priamo v krajine, vďaka čomu sú dostupnejšie a lepšie sa predávajú.

Len pre predstavu, zatiaľ čo na Slovensku Apple predáva iPhone 14 od 999 €, a po zľave ho zoženiete od 799 €, v Brazílii sa toto isté zariadenie štandardne predáva od 7 599 R$, čo je v prepočte zhruba 1383 €! Po novom sa však na trhu začali objavovať zariadenia, ktoré pochádzajú z tamojšej továrne, a ktorých cena klesla na 909 €. Rozdiel je to teda obrovský.

Prečítajte si tiež  Hearthstone: Heroes of Warcraft vychádzajú konečne aj na iPhone

Apple je na Číne stále závislé. Snaží sa však diverzifikovať 

Tim Cook kýva čínskej vlajke
Zdroj: Jae C. Hong, Associated Press (úprava redakcie)

Aj keď sa Apple snaží rozšíriť svoje výrobné aktivity v rôznych častiach sveta, faktom zostáva, že je stále do najväčšej miery závislé od Číny. Na to však doplatilo napríklad koncom minulého roka, keď krajina zaviedla prísne opatrenia s nulovou toleranciou výskytu ochorenia COVID-19.

V Číne sa na niekoľko týždňov zatvárali továrne, pričom postihnuté boli aj tie, v ktorých sa vyrábajú komponenty a produkty pre spoločnosť Apple.

Aj preto bolo v období od septembra 2022 do februára 2023 mimoriadne náročné kúpiť iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max. Tieto zariadenia jednoducho neboli a niektorí zákazníci na ne čakali pokojne aj mesiace.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -