Pokiaľ vlastníte modernejšie auto alebo autorádio, pravdepodobne používate aj vynikajúci systém pre bezpečnú jazdu, Apple CarPlay. Táto funkcia je dostupná na každom zariadení od iPhonu 5 vyššie, s operačným systémom iOS 7.1 a novším.

Ako ale iste viete, pred pár týždňami sa ukázal update iOS 15, ktorý posúva Apple CarPlay na úplne inú úroveň a dostupný bude už v septembri 2021 pre všetkých používateľov. V tomto článku sme zhrnuli 5 noviniek, ktoré musíte spoznať. Poďme na to.

5. Nové funkcie Car Key

BMW Digital Key Plus podporuje U1 wideband čipS príchodom minuloročnej aktualizácie iOS 14 sa do systému dostala aj nová funkcia Apple Car Key, s ktorou môžete odomykať a štartovať vozidlo. Apple ju však výrazne vylepšilo, vďaka čomu bude komunikácia o niečo inteligentnejšia. Systém Car Key zvládne komunikovať aj s čipom U1 Wideband, aby vedel určiť presnú polohu vášho smartfónu.

Pokiaľ sa napríklad nachádza v bezprostrednej blízkosti vozidla (ale nie práve v ňom), nebude sa dať naštartovať. Je to skvelé zabezpečenie proti krádeži ale aj voči zabudnutiu telefónu, napríklad na stole počas prestávky na pumpe. Automobil sa takisto nebude zamykať, ak telefón necháte vo vnútri. Niekedy sa hold človek vymkne, no bez iPhonu si ani nemôže privolať pomoc.

4. Sústredenie sa pre jazdu v aute

S príchodom iOS 15 sme sa dočkali aj novej funkcie Sústredenie (Focus), ktorá dokáže prepnúť vaše zariadenie do takého režimu, ktorý najviac vyhovuje povahe aktuálnej činnosti. Viete si tak zvoliť napríklad prácu, osobné, cvičenie či riadenie vozidla.

To sa spustí automaticky (ak si to tak nastavíte), keď sa telefón prepojí s palubným systémom a zapne CarPlay. Všetko sa dá samozrejme dodatočne modifikovať a vy sami si nastavíte, kto vám môže zavolať, alebo aké upozornenia vás môžu rušiť. Ide o perfektný spôsob ako zvýšiť bezpečnosť na cestách a taktiež, ako sa vyhnúť zbytočným pokutám.

3. Oznamovanie správ pomocou Siri

To čo dokáže Siri a vaše AirPods už po novom zvládne aj systém CarPlay vo vozidle. Pokiaľ poprosíte Siriho, aby vám prečítal poslednú správu, prípadne konverzáciu, s radosťou to urobí. Problém je žiaľ v tom, že stále nevie po slovensky a tak je informácia pomerne nezrozumiteľná.

Ak ale komunikujete napríklad po anglicky so zahraničnými obchodnými partnermi, táto novinka je užitočná a dostatočne funkčná. Pomocou povelu zvládnete samozrejme aj odpovedať. Siri vás k tomu dokonca vyzve.

2. Nový vzhľad pozadí

Hoci ide skôr o maličkosť, niektorí používatelia sa dozaista potešia. Do CarPlay dorazili nové tapety, ktoré môžeme poznať z operačného systému iOS 15. K dispozícii je niekoľko farebných kombinácií, ako aj svetlý a tmavý režim. Na „pracovnú plochu“ vo vozidle sa to veľmi hodí.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako zmeniť názov skupinovej konverzácie v iOS?

1. Vylepšené mapy

Novinky v Apple Maps - 3D mosty a križovatky pre lepšiu predstavu o trase - WWDC 2021
Novinky v Apple Maps – 3D mosty a križovatky pre lepšiu predstavu o trase – WWDC 2021

Aj keď ste zrejme zvyknutí používať iné navigačné služby než Apple Maps, technologický gigant robí všetko preto, aby sa stal v tejto oblasti lídrom. Nasledujúce novinky žiaľ zo začiatku budú platiť iba v USA a postupne sa rozšíria aj do väčších a potom menších európskych miest.

CarPlay v spolupráci s iOS 15 zvládne ukázať aktuálnu nadmorskú výšku, budovy, stromy a ďalšie orientačné body, ktoré nebudú mať vplyv na vašu pozornosť. Apple prepracovalo aj tmavý režim.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.