Ešte začiatkom roka to vyzeralo pre jablkovú spoločnosť veľmi sľubne. Jej akcie dosahovali rekordy a absolútne nič nenasvedčovalo tomu, že by sa to mohlo v dlhom časovom horizonte zmeniť. Prišiel ale koronavírus a hodnota firmy padla mimoriadne nízko. Nikto nevedel, ako to bude pokračovať no zdá sa, že akcie sa pomaly zotavujú.

Apple sa pomaly spamätáva z finančnej katastrofy

Druhá najhodnotnejšia spoločnosť sveta nezažívala medzi začiatkom februára a koncom apríla najlepšie časy. Všetky jej kamenné pobočky po celom svete (s výnimkou Číny), boli uzatvorené a drahé produkty ľudia nakupovali oveľa menej, ako je to bežné. Firme rázom začala klesať hodnota akcii a kým 12. februára dosiahla absolútny strop, 327.20$ za kus, už 23. marca malo AAPL hodnotu len 224.37$ za kus. Ide o tretinový prepad za niečo vyše mesiaca, čo bolo dosť šokujúce.

Cupertinský gigant dokonca na chvíľu stratil status biliónovej spoločnosti… Našťastie však v polovici apríla prišiel na trh dostupný iPhone SE 2. generácie a ten zaujal akcionárov natoľko, že AAPL začalo opäť prudko rásť.

Dnes si Apple drží skokovito hodnotu na úrovni 278.58$ za akciu a vyzerá to tak, že graf má stúpajúcu tendenciu. Celková hodnota spoločnosti je 1,22 bilióna dolárov. Číslo je síce menšie, ako sme mohli pozorovať v januári 2020, no na druhej strane, po tom všetkom čo sa vo svete stalo, nemôžeme povedať, že by bolo zlé…

Uvidíme, ako sa bude celý trh vyvíjať v následujúcom období. Je možné, že Apple začne opäť klesať, nakoľko na budúci mesiac očakávame len nový MacBook Pro 13″, ktorý zrejme nebude nejako „extra“ zaujímavý. Už 1. júna sa ale dočkáme online konfernecie WWDC a nových operačných systémov spolu s produktami (ktoré ešte nepoznáme). To by mohlo znova zamiešať karty.

No a do pomaly sa obnovujúcej ekonomiky príde v septembri alebo v októbri dávka 4 nových iPhonov 12, s technológiou 5G. Mali by priniesť revolučný dizajn, technológie a až 3 veľkosti displeja. To by mohlo akcionárov taktiež zaujať. Spomenúť by sme mohli aj nové iPady či Macy, o nich ale zatiaľ veľa nevieme. Držíme palce.

Apple sa pomaly spamätáva s finančnej katastrofy na akciovom trhu kvôli COVID-19.
Apple sa pomaly spamätáva z finančnej katastrofy na akciovom trhu kvôli COVID-19.
Prečítajte si tiež  Očakávaná funkcia SharePlay nakoniec nedorazí s príchodom iOS 15
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.