Keď spoločnosť Apple ešte začiatkom januára dosiahla, ako vôbec prvá firma na svete trhovú kapitalizáciu 3 bilióny dolárov, v Cupertine mali obrovský dôvod na oslavy. Nezabúdajme, že v roku 2020, po vypuknutí pandémie, klesla celková hodnota firmy pod jeden bilión. Ani nie za dva roky sa však podarilo toto číslo strojnásobiť a tak nejak sa očakávalo, že bude rásť aj naďalej. To sa však paradoxne nestalo.

Dnes máme 12. júla 2022 a aj keď Apple nevykazuje žiadne zásadné problémy s dopytom ani výrobou, akcionári tomuto gigantovi dôverujú menej. Aby sme boli konkrétnejší, v čase písania tohto článku mala spoločnosť Apple hodnotu približne 2,39 bilióna dolárov, vďaka čomu môžeme hovoriť o sedem mesačnej strate na úrovni viac ako 600 miliárd dolárov. To muselo zabolieť.

Netreba pri tom zabúdať, že tento zvláštny scenár sa odohráva v čase, kedy je o iPhone 13 stále rekordný záujem, pričom ľudí akoby nezaujíma to, že už o dva mesiace vyjde jeho nástupca – iPhone 14 a iPhone 14 Pro.

Aktuálna hodnota spoločnosti Apple znázornená na grafe
Zdroj: Google

Taktiež nedávna správa, ktorá analyzovala výsledky predajov počítačov dospela k názoru, že aj keď všetky ostatné technologické spoločnosti vykazujú červené čísla, predaje počítačov Mac sa v uplynulom období zdvihli o skoro 10 %. A to je veľmi pozitívne.

Hrozba recesie, pandémia a vojna na Ukrajine 

Tim Cook a iPhone na konferencii
Zdroj: Apple

Ako už asi tušíte, spoločnosť Apple je v súčasnosti v stave, kedy nemá takmer žiadne zásadné problémy. Práve naopak, takmer všetkým produktom, ktoré táto firma vydá, sa viac ako slušne darí. Toto však nemusí trvať večne.

Svetu hrozí kríza 

Nakoľko ide o spoločnosť, ktorej produkty sú na hornej cenovej hranici, pokiaľ sa vo svete objaví výrazná finančná kríza, ľudia o ne môžu prestať prejavovať záujem.

Netvrdíme, že by podobná recesia úplne pochovala Apple, no na nejaký čas by jej dokázala výrazne zhoršiť čísla. A v čase, keď sa hodnoty inflácie pohybujú ďaleko za hranicou 8 % musia investori premýšľať na niekoľko mesiacov dopredu.

Pandémia a mierne problematická výroba 

Sledujte koronavírus (COVID-19) na počítači alebo smartfóne naživo!

Taktiež netreba zabúdať, že Apple už dávnejšie avizovalo problémy v dodávateľských reťazcoch, kvôli ktorým môže prísť o niekoľko miliárd dolárov za štvrťrok. Ľuďom skrátka nebude schopná doručiť produkty včas.

Keďže sa však mesačný obrat tohto technologického giganta pohybuje ďaleko za hranicou 30 miliárd dolárov, pravdepodobne nejde o tak veľký problém, aby sa kvôli nemu zrútila celková hodnota firmy o šialených 600 miliárd dolárov.

Navyše, zákazníci si v prípade Apple veľmi ochotne počkajú. Ak firma nepredá produkt v jednom štvrťroku, je pravdepodobné, že ho predá v tom druhom.

Prečítajte si tiež  Na Apple TV+ mieri úplne nový seriál. Volá sa „Amazing Stories“ a dohliadal naň Steven Spielberg.

V tejto súvislosti ešte dodáme, že spoločnosť Apple nie je zďaleka jedinou technologickou firmou, ktorá čelí podobným prepadom hodnoty trhovej kapitalizácie. Veľmi podobným spôsobom klesli prakticky všetci jej konkurenti ale aj značky, ktoré sa zaoberajú celkom inou činnosťou a s technológiami sú prepojené iba okrajovo.

Vojna na Ukrajine a strata obrovského trhu 

Logo spoločnosti Apple a ukrajinská vlajka
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Na záver už spomenieme iba vojnu na Ukrajine, ktorá taktiež vplýva na jednu z najhodnotnejších firiem na svete. Treba si uvedomiť, že Apple sa vzdalo celého ruského trhu a aj keď sa do tejto krajiny niektoré produkty dostanú skrz šedý trh, ich ceny sú šialene vysoké a predaje zrejme nízke.

Hlavný dôvod, prečo sa teda hodnota Apple znížila je akási neistota a opatrnosť. Vôbec to nesúvisí s tým, že by mala finančné problémy. Dúfajme, že sa jej bude dariť aj naďalej.

Pokiaľ vás zaujímajú akcie spoločnosti Apple do väčšej miery, prečítajte si tento článok, kde sme sa im venovali podrobnejšie. Vybrali sme 6 zaujímavostí, ktoré stoja za pozornosť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -